Reklama

Klucze ptaków latają nad Polską we wszystkich kierunkach. Co to oznacza? Ornitolog wyjaśnia

W Polsce możemy zaobserwować wzmożoną aktywność ptaków na niebie. Czy to znak, że nadchodzi wiosna? Ornitolog wyjaśnia, co oznacza takie zjawisko i czego możemy się spodziewać. "Ptaki wiedzą pierwsze, wiedzą więcej" - mówi ekspert.

Zespół Ornitolog Ekspert to grupa specjalistów i pasjonatów z dziedziny ornitologii. Od ponad 10 lat zajmują się badaniami na temat wiosennych i jesiennych migracji, oraz miejsc gniazdowania i żerowania w ekosystemach rolniczych. Szefem firmy oraz założycielem strony www.ornitolog.org.pl jest ornitolog Michał Dworak, który również jest ekspertem ministra rolnictwa do spraw programu rolno środowiskowo klimatycznego. W rozmowie z Interią wypowiada się na temat wiosennych migracji ptaków.

Zobacz również: Jakie ptaki migrują we wrześniu do ciepłych krajów? Ornitolog wyjaśnia

Reklama

Co oznaczają klucze ptaków na niebie? Ekspert tłumaczy

Ornitolog wyjaśnia, że w tym roku zaobserwował wcześniejszą aktywność ptaków. Tłumaczy, że zimą w lasach panuje całkowita cisza, aż pewnego dnia przyroda zaczyna ożywać i słychać śpiew ptaków. Takie zjawisko zauważył już w ostatnim tygodniu stycznia, gdzie w poprzednich latach, odbywało się to najczęściej dopiero w pierwszej połowie lutego. Oznacza to, że w tym roku taka aktywność miała miejsce ok. 3 tygodnie wcześniej.

Michał Dworak mówi, że w styczniu, śpiew ptaków jest oznaką, że przystępują do czasu godowego. To okres, w którym się nawołują, szukają partnerów i dogodnych obszarów do zakładania miejsc lęgowych. Ptaki wyczekują, aż temperatura dzienna będzie sięgać ok. 10 stopni Celsjusza.

Ostatnio na niebie możemy zaobserwować klucze ptaków, które są tzw. migracjami lokalnymi. Ornitolog wyjaśnia, że ptaki przemieszczają się wtedy z punktu żerowania A, do punktu żerowania B. Poszukując powierzchni do zdobywania pokarmu i odzyskiwania siły po przelotach. Wówczas możemy obserwować, że przemieszczają się w różnych kierunkach. Ekspert tłumaczy, że każdy rok jest inny, a wiosna i okres wegetacji może odbywać się w innym czasie. 

Mówi, że przez pewien okres jest zimno i nagle w szybkim tempie robi się ciepło. Poprzez obserwację migracji ptaków, możemy stwierdzić, że w tym roku oznaki wiosny są szybsze. 

Zobacz również: Pierwsze bociany przyleciały do Polski. "Może to koniec zimy?"

Kiedy ptaki wracają do Polski? Bocian jest oznaką wiosny

Michał Dworak mówi, że migracje wiosenne, czyli powroty ptaków z zimowych miejsc do tych lęgowych w Polsce to czas wzmożonych przelotów. Zazwyczaj zaczynają się od połowy marca, czyli za ok. 2 tygodnie. Ptaki zimą lubią przemieszczać się z terenów leśnych i wiejskich do miast, gdyż panuje tam o kilka stopni cieplejsza temperatura. Dodatkowo bliżej ludzi łatwiej jest im zdobywać pożywienie, np. z karmników. 

Ornitolog wyjaśnia, że znakiem, że nadchodzi w Polsce wiosna, jest bocian. To właśnie na jego przylot wyczekujemy, a pierwszy pojawił się już w tym roku w województwie warmińsko-mazurskim. Ze wszystkich ptaków, to właśnie bociany przylatują w pierwszej kolejności, są to tzw. zwiadowcy, którzy badają sytuację, pogodę. Za nimi leci dopiero grupa zasadnicza. 

Kolejnym gatunkiem, który symbolizuje wiosnę, jest przysłowiowa jaskółka. Gdy przylatuje, jest już ciepło, a zazwyczaj odbywa się to początkiem maja. Wtedy możemy spodziewać się także jeżyków, które są bardzo pożyteczne, gdyż zjadają muchy, meszki i inne insekty, które są dla nas uciążliwe w okresie letnim. Ekspert tłumaczy, że obserwacja przyrody daje nam możliwość, aby dowiedzieć się, czy w najbliższym okresie będzie ciepło, czy też zimno. 

Mają intuicyjną zdolność, do wyłapywania z przyrody, czy dany okres będzie okresem łagodnym lub trudnym. Czy mają już migrować, czy też nie? Przykładem tego może być historyczne podpatrywanie ptaków, np. gdy Noe wysłał gołębicę, która miała szukać suchego lądu i przyniosła gałązkę oliwną.

Zobacz również: QUIZ: Rozpoznaj gatunki ptaków po zdjęciach

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama