L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki
Podczas uroczystej gali XIX edycji plebiscytu L’Oreal Polska dla Kobiet i Nauki w Forcie Sokolnickiego w Warszawie wręczono nagrody sześciu utalentowanym laureatkom konkursu stypendialnego.
W tym roku o stypendium ubiegała się rekordowa liczba kandydatek, bo aż 144, spośród których wyłoniono sześć zwyciężczyń. W kategorii magistranckiej zwyciężyła Beata Zjawin, studentka fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, która zajmuje się poszukiwaniem ciemnej materii przy pomocy optycznych zegarów atomowych.
W kategorii doktoranckiej wyłoniono dwie laureatki: mgr Paulinę Maronę z Zakładu Biochemii Ogólnej Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która bada rolę białka MCPIP1 w procesach wzrostu, unaczynienia i progresji nowotworowej jasnokomórkowego raka nerki, oraz mgr Karolinę Pierzynowską z Katedry Biologii Molekulanej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, realizującą projekt dotyczący indukcji autofagii jako mechanizmu działania genisteiny w eksperymentalnej terapii chorób neurodegeracyjnych.
W kategorii habilitacyjnej stypendia dostały trzy kandydatki: dr Ewelina Król z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która opracowuje innowacyjne strategie zwalczania infekcji wirusowych u ludzi ze szczególnym uwzględnieniem wirusa zapalenia wątroby typu C, wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i wirusa Zika poprzez zastosowanie chemicznie zsyntetyzowanych środków terapeutycznych oraz szczepionek nowej generacji, dr Renata Welc-Falęciak z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zajmująca się badaniem różnorodności genetycznej patogenów u kleszczy i ich żywicieli w tym ludzi o różnym statusie immunologicznym oraz oceną ryzyka infekcji w drodze transfuzji krwi, a także dr Ulrike Topf z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, która zajmuje się molekularnymi mechanizmami modulacji homeostazy białek podczas stresu komórkowego.
Program For Women in Science powstał we Francji w 1998 roku poprzez powołanie partnerstwa między Fundacją L’Oréal, a Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Celem programu jest wspieranie pracy naukowej kobiet i zachęcanie ich do kontynuacji badań oraz zwiększanie ich obecności w świecie naukowców. Program wspiera kobiety osiągające sukcesy w dziedzinach takich, jak: medycyna, biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka, biotechnologia i wiele innych.
Zobacz także: