Pierwsza Dama Gruzji w RMF Classic

Pierwsza Dama Gruzji - Sandra Elisabeth Roelofs złożyła nieoficjalną wizytę w radiu RMF Classic.

 
 poboczem.pl
Sandra E. Roelofs oraz Tadeusz Sołtys i Paweł Pawlik z Grupy RMF
 Andrzej EngelbrechtAKPA

Pochodząca z Holandii żona prezydenta Gruzji sama jest dziennikarką radiową. Założyła w Tbilisi stację radiową - Radio Muza - nadającą muzykę klasyczną, w której prowadzi swój autorski program "Sandra's Muza".

Pierwsza Dama spotkała się z zespołem RMF Classic w poniedziałek 11 kwietnia, wymieniając doświadczenia związane z funkcjonowaniem stacji radiowych o podobnym profilu. Po spotkaniu Sandra Roelofs otrzymała pamiątkowy Dyplom Honorowy Klubu Słuchacza RMF Classic, którym nagrodzona została za propagowanie muzyki klasycznej na całym świecie.

Jednym z punktów pobytu w Polsce Sandry Elisabeth Roelofs jest promocja autobiografii - "Pierwsza Dama Gruzji. Historia idealistki". Czytelnik ma możliwość wglądu, niejako od wewnątrz, w sekwencję wydarzeń poprzedzających pokojową Rewolucją Róż, w wyniku której prezydentem został mąż autorki - Micheil Saakaszwili.

Sandra E. Roelofs w studio RMF Classic
 poboczem.pl

Autorka opisuje pierwsze cztery lata prezydentury swojego męża, podczas których, z ogromnym poświęceniem, energią i pasją angażowała się w działalność humanitarną. Dzieli się także bardzo osobistymi przeżyciami z okresu wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku.

Polski przekład "Historii idealistki" zawiera także rozdział poświęcony tragedii smoleńskiej. Autorka, w niezwykle poruszający i osobisty sposób, opowiada o przyjaźni z Marią Kaczyńską oraz o tym, jakim ciosem była dla niej wiadomość o katastrofie. Czytelnik dowie się również, z jaką determinacją Sandra E. Roelofs pokonywała przeciwności losu, aby dotrzeć na pogrzeb polskiej pary prezydenckiej i oddać ostatni hołd swoim przyjaciołom.

Książka dostarcza także informacji o gruzińskich oficerach kontraktowych służących w polskiej armii przed II wojną światową. Czytelnik ma wyjątkową szansę przypomnieć sobie lub poznać ten często zapomniany wątek wspólnej, polsko-gruzińskiej historii.

Do książki dołączona jest płyta, na której autorka śpiewa kilka tradycyjnych gruzińskich utworów z towarzyszeniem chóru męskiego Rustavi. Znajdują się tam także polskie utwory poświęcone pamięci Marii Kaczyńskiej oraz utwory Chopina w interpretacji gruzińskich pianistów. Całość zamyka polski przebój sprzed wielu lat - piosenka "Batumi" w wykonaniu zespołu Filipinki.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas