Pokonać "smoki zła"

Profesor Adam Strzembosz i Maria Dąbrowska-Majewska zostali odznaczeni Medalami św. Jerzego, które Tygodnik Powszechny przyznaje już od 1993 roku.

Prof. Adam Strzębosz i Maria Dąbrowska-Majewska, fot. Beata Zawrzel/REPORTER
Prof. Adam Strzębosz i Maria Dąbrowska-Majewska, fot. Beata Zawrzel/REPORTEREast News/ Zeppelin


Medale przyznawane są ze "walkę ze smokami zła". Kapituła w składzie ks. Adam Boniecki, Piotr Bucharski, prof. Władysław Stróżewski, prof. Andrzej Zoll w tym roku wyróżniła Marię Dąbrowską Majewską "za troskę i pomoc tym, którym została sprawiedliwość, lecz przecież nie zostały im odebrane godność i człowieczeństwo" oraz  prof. Adama Strzembosza "za prawość i konsekwentną obronę rządów prawa, za odwagę obywatelskiego sprzeciwu w czasach próby przed 89 rokiem i dzisiaj, w czasach kryzysu demokracji".

Pani Maria Dąbrowska-Majewska jest założycielką Fundacji Zmiana, działaczką społeczną i pedagogiem.  Zajmuje się między innymi resocjalizacją przez czytanie oraz dostarczaniem książek do więzień w ramach akcji "Książki w pudle".

Redaktor naczelny "Tygodnika powszechnego", Piotr Bucharski, podkreślił, że poszukując inspiracji dla myśli przewodniej tegorocznych wyróżnień kapituła zwróciła się do źródeł - słów wyrytych na rewersie medalu, zaczerpniętych z Psalmu 37: " Powierz panu swą drogę i zaufaj mu: a on sam będzie działał. On sprawił, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość twoja jak blask południa."

Tegoroczne nagrody przywracają więc dwa słowa: sprawiedliwość i prawość. "Sprawiedliwość musi być ufundowana na sprawiedliwym prawie, a człowiek sprawiedliwy powinien prawa bronić, ale też pamiętać o tych, na których sprawiedliwość została już wymierzona" - podkreślił Piotr Bucharski.

"Ten medal jest dla mnie Noblem" powiedziała Maria Dąbrowska-Majewska, która podziękowała także wszystkim osobom, bez których jej działalność nie byłaby możliwa, nie zapominając również o więźniach.

"Jesteśmy w sytuacji trudnej, w ciężkich czasach, dlatego w tak poważnej sytuacji powinienem  odwołać się do pewnych zasad, jakie chociażby prezentował Tadeusz Kościuszko , który w czasie rozruchów, wysłał manifest, w którym grzmiał: "Kto nie przestrzega prawa, nie zasługuje na wolność". Ja również przypominam, że ci którzy nie przestrzegają prawa, nie mają prawa domagania się nieograniczonej wolności do jakiej zmierzają" - powiedział prof. Adam Strzembosz.

Uroczystą galę wręczenia odznaczeń, która odbyła się 2. grudnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki poprowadził Michał Kuźmiński, a imprezę uświetniła swoim występem Karolina Cicha z zespołem, prezentując pieśni mniejszości narodowych zamieszkujących jej rodzinne strony, województwo podlaskie.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas