Przestrzeń artystycznej równości

W Galerii Tetmajera 83 w Krakowie została otwarta wystawa "79 Art Space", dotykająca ważnego dziś pojęcia równości. Dwunastu międzynarodowych artystów zaprezentowało swoje spojrzenie na tytułowy temat EQUAL. Uroczyste otwarcie poprowadziła aktorka Ada Fijał, a set didżejski zagrał Tomek Wirski.

Ada Fijał, Tomasz Karcz, fot. Bartek Wąsik
Ada Fijał, Tomasz Karcz, fot. Bartek WąsikStyl.pl/materiały prasowe

Inicjatorką 79 Art Space jest Aliya Riz, artystka, mecenas sztuki i bizneswoman. "Zaprosiłam cenionych twórców z różnych kultur, wierząc w pojednawczą moc współczesnej sztuki" - mówi Aliya Riz, dyrektor artystyczna 79 Art Space. "Mam nadzieję, że udało nam się natchnąć wszystkich pozytywną energią i uświadomić, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Swój przekaz kieruję przede wszystkim do młodego pokolenia, które zdecyduje o tym, jak będzie wyglądać świat".

Goście wieczoru mogli podziwiać biżuterię, wykonaną z mistrzowską precyzją z pochodzącego z recyklingu, 18-karatowego złota. Uwagę przykuwał zwłaszcza wisiorek Equal, który nawiązuje do tematu wystawy i pełni rolę symbolu równości.

W nowoczesnej przestrzeni Galerii Tetmajera 83 mogliśmy zobaczyć kilkadziesiąt różnorodnych prac, których wspólnym mianownikiem była wrażliwość na tematy dotykające współczesnego człowieka. Ceniony nowojorski artysta Ruslan Pelykh, który współpracował z amerykańskim "Vogue", Alexandrem Wangiem czy Tomem Fordem, zaprezentował filmy nawiązujące do równości płci, rasy czy seksualności. Obecny na otwarciu uznany moskiewski twórca Gleb Solntsev pokazał efektowne prace zrealizowane w innowacyjny sposób, przy udziale sztucznej inteligencji. Malarka Anna Halarewicz stworzyła pełne sensualności obrazy, a Rita Zimmermann - kolaże odwołujące się do tematu płci. Amerykański pisarz i poeta John Lee "Gaston" White wygłosił w trakcie otwarcia osobisty wiersz, a fotograficy Fedor Bitkov, Dima Cube, Zhenia Volodin oraz Dmitry Rollins uświadomili przybyłym, jak wielka siła drzemie w zdjęciach, które uciekają od schematycznego ujmowania kanonów piękna. Ekspozycję wzbogaciły również: praca zaangażowanej społecznie artystki Iwony Demko oraz rzeźba autorstwa Karola Cyrulika - kuratora wystawy.

Wydarzenie zbiegło się z inauguracją działań Fundacji Liberty Art, jednego z organizatorów wystawy, która zajmuje się promowaniem twórczości artystycznej oraz tematów społecznych. "Takie inicjatywy są ważne, bo pokazują, że mimo wielu różnic kulturowych, religijnych czy etnicznych jako ludzie, pragniemy tego samego. Równości, wolności i akceptacji" - mówi Marcin Lewicki z Fundacji Liberty Art.

W nadchodzących miesiącach organizacja planuje kolejne wydarzenia, mające uwrażliwiać odbiorców na istotne dla współczesności tematy, takie jak ekologia, równość czy zrównoważony rozwój.

Artystyczny wymiar wieczoru wzmocnił taniec współczesny z wykonaniu Anny Reichert i Damiana Rusyna, w choreografii Justyny Kaczmarskiej-Orawiec, a także performance w wykonaniu dwóch kreatywnych artystów - tancerza Mateusza Mieli oraz projektanta Tomasza Karcza. Finałem wydarzenia był DJ set w wykonaniu Tomka Wirskiego.

Organizatorami byli: Fundacja Liberty Art, marka Aurum Bloom oraz Galeria Tetmajera 83.

Czy historia Kaliny Jędrusik wciąż jest aktualna?INTERIA.PL
Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas