Słuszna droga ku normalności

​Ideologia stabilizuje obraz świata. Zgodność z rozpisanymi na paragrafy zasadami jest nośnikiem wiarygodności. Nie trzeba myśleć, należy być zgodnym z doktryną. Powinność wobec niej staje się obowiązującym modelem życia, gdzie kłamstwo staje się prawdą, a prawda kłamstwem. Oto czas dyktatury normalności.

„Konformistę” znamy z legendarnej, wydanej w 1951 r. powieści Alberto Moravii oraz kultowego filmu Bernardo Bertolucciego, nagrodzonego na Berlinale w 1970 roku
„Konformistę” znamy z legendarnej, wydanej w 1951 r. powieści Alberto Moravii oraz kultowego filmu Bernardo Bertolucciego, nagrodzonego na Berlinale w 1970 rokumateriały prasowe

Ta transakcja ma jednak swoją cenę. Rację ma tłum, nigdy jednostka. Znika empatia i współodczuwanie. Każdy chce tego samego. "Wynaleźliśmy szczęście" - mówią ludzie. "Chcę być taki, jak inni" - mówi człowiek. Zainfekowany normalnością świat stabilnie trwa przez kolejne dekady.

Mistrz patrzy jasno i nie potrzebuje blasku, żeby widzieć. Wie, że trzymane w rękach race i krzyże to zaledwie cienie i odbicia. Spogląda w inną, niż tłum, stronę. W tym świecie nie ma dla niego miejsca - dlatego z własnego wyboru staje się wygnańcem.

Co jednak z ludźmi, którzy chcą patrzeć tam, gdzie patrzą wszyscy? Nie chcą się odróżniać. Pragną razem z innymi nieść na sztandarach hasła Słusznej Sprawy. Nie przeszkadzają  im ład i porządek wprowadzane  dekretami, rozporządzeniami i paragrafami. Oto obowiązujący wzór na normalność. Oto strach przed wolnością.

Marcel Klerykoski żyje połowicznie. Nie interesuje go przygoda życia, ryzyko jakie ze sobą niesie. Szuka gotowych odpowiedzi, zwalniających go z odpowiedzialności i dających pozorne poczucie bezpieczeństwa. Pragnie się dostosować do większości, podporządkować jej, opanować lęk i uporządkować chaos.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 20 kwietnia 2018 roku
Premiera spektaklu zaplanowana jest na 20 kwietnia 2018 rokumateriały prasowe

"Konformistę" znamy z legendarnej, wydanej w 1951 r. powieści Alberto Moravii oraz kultowego filmu Bernardo Bertolucciego, nagrodzonego na Berlinale w 1970 roku. Dla Łaźni Nowej tekst zaadaptował na scenę Mateusz Pakuła.

Wyreżyserowany przez Bartosza Szydłowskiego spektakl będzie miał premierę w piątek 20 kwietnia o godzinie 20:00 - zobaczymy w nim Krzysztofa Globisza (Profesor Quadri), któremu towarzyszyć będą koledzy-aktorzy Narodowego Teatru Starego: Iwona Budner, Szymon Czacki, Roman Gancarczyk/Zygmunt Józefczak, Paulina Puślednik oraz znani nie tylko z krakowskich scen Hanna Bieluszko, Marcin Kalisz, Oscar Mafa, Anna Paruszyńska, Dominik Stroka, Marta Zięba. Kolejne spektakle odbędą się 21, 22 i 23 kwietnia oraz 26 i 27 maja. Bilety są do nabycia w kasie Łaźni Nowej oraz na stronie internetowej teatru.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas