Studenci spędzili 370 dni w izolacji. Z jakim skutkiem?
Na początek, zaskoczenie. Izolacja wcale nie była wywołana pandemią koronawirusa. Chińscy studenci brali udział w eksperymencie, który ma przygotować ich rodaków do budowy pierwszego modułu mieszkalnego na Księżycu.
"Księżycowy Pałac 1" - tak nazywał się obiekt, w którym studenci spędzili ponad rok. Mogliby jednak przebywać tam o wiele dłużej, habitat był bowiem całkowicie samowystarczalny. Ze świata zewnętrznego jego mieszkańcom dostarczano zaledwie 2 proc. niezbędnych do codziennego życia produktów, takich jak np. papier toaletowy.
Na miejscu studenci uprawiali rośliny, rosnące pod LED-owym światłem i produkujące niezbędny do oddychania tlen. Na kosmicznych grządkach sadzili m.in. ziemniaki, pomidory, truskawki i ogórki.
Oprócz dwóch modułów z półkami do uprawy roślin, w "Księżycowym Pałacu" znalazły się również miejsca do spania, przestrzeń wspólna i pomieszczenie do przetwarzania odpadów.
"Jeśli naprawdę udało im się osiągnąć to, o czym informują, jeśli przetrwali w takich warunkach przez rok, to jest to ogromny krok w kierunku kolonizacji kosmosu" - komentuje na łamach "New Scientist" Rob Suters, ekspert zajmujący się mikroekologicznymi systemami podtrzymywania życia.
Rzeczywiście - ludzkość podejmuje próby stworzenia samowystarczalnych jednostek mieszkaniowych już od przeszło pół wieku. Najsłynniejszym habitatem był ulokowany w Arizonie "Biosphere 2".
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o kolonizacji kosmosu. Kilka dni temu światło dzienne ujrzał też projekt kosmicznego hotelu. Pierwsza tego rodzaju placówka ma powstać na pokładzie stacji Voyager. Oprócz modułów mieszkalnych znajdzie się tam również miejsce dla kawiarni, restauracji, SPA, sal kinowych i siłowni. W obiekcie na raz mogłoby przebywać 400 osób. Jego budowa ruszy prawdopodobnie w 2025 roku.
Kto wie, może za dziesięć lat, do tradycyjnych wakacyjnych destynacji dodamy i międzyplanetarne kurorty?
Zobacz również: