Reklama

Tytuł Miss Universe w rękach Amerykanki. Pozycja Polki pozostawia niedosyt

W nocy z 14 na 15 stycznia 2023 r. odbyła się 71. gala Miss Universe. Najpiękniejszą kobietą Wszechświata została reprezentantka Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej R’Bonney Gabriel. Drugie miejsce zajęła piękność z Wenezueli, a trzecie przedstawicielka Dominikany. Polska reprezentantka — Aleksandra Klepaczka — nie zakwalifikowała się do finałowej 16.

Kim jest nowa Miss Universe?  

Nocą, mogliśmy uczestniczyć w 71. gali Miss Universe. Tym razem sędziów zachwyciła przedstawicielka Stanów Zjednoczonych R’Bonney Gabriel. Młoda piękność o śniadej karnacji ma azjatyckie korzenie. Jej ojciec dwadzieścia lat temu przybył do USA z Filipin. Podobno miał tylko dwadzieścia dolarów w kieszeni. Najpiękniejsza kobieta we Wszechświecie uwielbia podróżować z plecakiem i ćwiczyć z hula hop.

Top 3 najpiękniejszych kobiet świata 

Obok Amerykanki na podium stanęły również reprezentantka Wenezueli Amanda Dudamel, która zajęła drugie miejsce i zdobyła tytuł I wicemiss. II wicemiss została natomiast Andreína Martínez Founier z Dominikany.

Reklama

Reprezentantce Polski, Aleksandrze Klapaczce nie udało się wejść do finałowej 16. Znalazły się w niej natomiast obok USA, Wenezueli i Dominikany także przedstawicielki: Australii, karaibskiego terytorium zależnego Holandii — Curaçao, Haiti, Hiszpanii, Indii, Kanady, Kolumbii, Laosu, Peru, Portugalii, Portoryko, Trynidadu i Tobago oraz RPA.

R’Bonney Gabriel, zdobywając tytuł najpiękniejszej kobiety Wszechświata, sprawiła że przedstawicielka USA już po raz dziewiąty dzierży ten laur, co jest absolutnym rekordem. Ostatni raz Amerykanka wygrała wybory w 2012 r. Duże sukcesy w konkursie Miss Universe odnoszą także Wenezuelki, które sięgały po koronę siedmiokrotnie. Na trzecim miejscu plasuje się Portoryko z pięcioma tytułami.

Polkom ani razu nie udało się zasiąść na tronie najpiękniejszej kobiety Wszechświata. Najbliżej tego osiągnięcia były Brygida Bziukiewicz w 1986 r. i Joanna Gapińska w 1989 r., które zdobyły tytuł III wicemiss.

Sylwetkę Aleksandy Klapaczki przedstawialiśmy kilka miesięcy temu w artykule: "Reprezentantka Polski na wyborach Miss Universe. Kim jest Aleksandra Klepaczka?"

Kontrowersje wokół wyborów Miss Universe w 2023 r. 

Tegoroczny konkurs Miss Universe wzbudził wiele kontrowersji, ponieważ organizatorzy zdecydowali się dopuścić do udziału w nim miss Rosji. Pojawiło się wówczas wiele krytycznych głosów, że reprezentantka kraju-agresora nie powinna być brana pod uwagę w konkursie na najpiękniejszą kobietę Wszechświata. Podczas gali, Anna Linnikowa pojawiła się na scenie w intensywnie czerwonej sukni, która wielu skojarzyła się z krwią przelewaną na Ukrainie, a miała symbolizować potęgę Rosji. Nazwa kostiumu również była bardzo wymowna "Korona Imperium Rosyjskiego". Komentatorzy nie kryją oburzenia faktem, że temat toczącej się wojny został niejako zamieciony pod dywan — miss Rosji nie zapytano o jej stosunek do działań kraju, który reprezentuje.

Miss Rosji versus Miss Ukrainy 

Nie tylko komentatorzy uważają, że Miss Rosji nie powinna zostać dopuszczona do udziału w konkursie. Wyraz temu dają również internauci, którzy zestawiają zdjęcie szkarłatnej sukni Anny Linnikowej z kostiumem reprezentującej Ukrainę Wiktoria Apanasenko. Pojawiła się ona na scenie w stroju nazwanym “Wojownik Światła". Biała suknia, zbroja, mechaniczne skrzydła i miecz w dłoni jednoznacznie kojarzyły się z walczącym aniołem. Inspiracją do jej stworzenia była postać Archanioła Michała. Suknię, w której wystąpiła Ukrainka, interpretowano jako symbol walki o wolność.

Suknia Polki inspirowana była barwami narodowymi. Aleksandra spowita była także w polską flagę.

Polki nie mogą pochwalić się sukcesami w wyobrach Miss Universe, lepiej radziły sobie w konkursie Miss World. W ubiedłym roku po koronę sięgnęła Karolina Bielawska. Kim jest najpiękniejsza kobieta świata dowiesz się z artykułu "Karolina Bielawska: Kim jest Miss World 2021? Co wiemy o życiu i karierze modelki?". Zobacz także: "Powitanie Miss World. Karolina Bielawska wróciła do Polski".

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Miss Universe | Miss Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama