Reklama

Reklama

W Japonii powstał prototyp ekranu, który prócz obrazu przewodzi też smak

Japoński profesor Homei Miyashita stworzył prototyp urządzenia, które pozwala przez ekran odbierać smaki. „Celem jest umożliwienie ludziom doświadczenia czegoś takiego, jak jedzenie w restauracji z drugiego końca świata, bez wychodzenia z domu” – tłumaczy wynalazca w wywiadzie dla agencji Reuters.

Nowy, japoński wynalazek - koniec pewnej ery

Urządzenie, które nazywa się TTTV (Taste the TV, czyli w dosłownym tłumaczeniu Spróbuj Telewizora) wykorzystuje mechanizm z dziesięcioma pojemnikami smakowymi, które rozpylają się w odpowiednim połączeniu, by odtworzyć smak konkretnego jedzenia. 

Substancje dozowane są na higieniczną folię pokrywającą ekran z wizualizacją żywności. Następnie substancje te można posmakować lub powąchać. Pomysłodawca TTTV, profesor Uniwersytetu Meiji w Tokio, Homei Miyashita, szacuje, że komercyjna wersja urządzenia powinna kosztować 100 tys. jenów (3600 zł).

Wynalazca podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa urządzenie ułatwiłoby ludziom interakcje ze światem zewnętrznym. Niezwykły ekran mógłby np. pozwolić ludziom przebywającym w domach doświadczyć namiastki potraw z restauracji, ułatwiłby prowadzenie zdalnych kursów dla sommelierów i kucharzy czy organizowanie quizów.

Reklama

Wcześniej, wspólnie z 30 studentami, z którymi współpracuje, stworzył szereg wynalazków związanych z odczuciami smakowymi, jak np. widelec, który wzbogaca smak potraw. Profesor jest w trakcie rozmów z różnymi firmami w kwestii wykorzystania technologii rozpylania do nanoszenia np. smaku pizzy czy czekolady na kromkę tostowego chleba. 
PAP life
Dowiedz się więcej na temat: smak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy