Reklama

Reklama

Walczyli za naszą wolność, odwdzięczmy się im!

- Bardzo dużo w obecnych czasach mówimy o patriotyzmie. Mamy go na ustach, na bluzach, nosimy opaski z kotwicą Polski Walczącej, a zapominamy o tym, co najważniejsze - czyli o ludziach, którzy walczyli za naszą wolność, o nasze państwo. Państwo, które nie zawsze dba o nich tak, jak powinno - mówi Filip Chajzer, pomysłodawca akcji pomocy Powstańcom Warszawskim w trudnej sytuacji materialnej.

Wielu, mających znacznie ponad 80 lat, Powstańców Warszawskich znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Nie mają pieniędzy na leki, na rachunki. Niektórym na wydatki zostaje tylko 10 zł dziennie.

Dzięki akcji dziennikarza Filipa Chajzera przy wsparciu Muzeum Powstania Warszawskiego w ubiegłym roku zebrano dla nich 300 tys. zł. Bohaterowie dostali po 1000 zł przed Bożym Narodzeniem. Drugą transzę wypłacono im przed Wielkanocą. Niestety tej chwili nie dożyło już 10 osób z tej grupy.

Mamy mało czasu, aby odwdzięczyć się Powstańcom tak, jak na to zasługują. Stąd powtórka akcji.

Reklama

- Ponieważ nie wszyscy Powstańcy mogli skończyć studia, zajmować dobre stanowiska i mieć dobre pensje, mają bardzo małe emerytury. Jesteśmy bardzo stareńcy, coraz więcej musimy wydawać na leki, choć obiecywano nam, że po 75. roku życia będą za darmo - tłumaczy Hanna Stadnik z d. Sikorska, sanitariuszka powstania warszawskiego odpowiedzialna za przydział środków z akcji pomocy.

-Jesteśmy bardzo dumnym pokoleniem. Samo już zwrócenie się o pomoc jest dla nas  wielkim przeżyciem, a tu akcja pana Filipa Chajzera dotarła do nas sama - mówi z wdzięcznością pani Hanna.

- To są bardzo ważne pieniądze - wyjaśnia pomysłodawca akcji. - Bo nie chodzi tylko o to, że trzeba zapłacić za leki, trzeba zapłacić czynsz. Ale o najmniejsze przyjemności w życiu, które tym ludziom po prostu się należą.

Filip Chajzer namawia do dołączenia do akcji również w tym roku. Każda osoba, która dokona wpłaty na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, będzie mogła trafić do grupy 60 osób, które 2 września 2017 roku wezmą udział w specjalnym zwiedzaniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Wraz z przewodnikiem po muzeum oprowadzać będzie Filip Chajzer oraz Powstańcy.

Zobacz, o co chodzi w akcji:

Jak pomóc?

Wpłać dowolną kwotę (naprawdę liczy się każda złotówka) na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej:

Raiffeisen Bank Polski 50 1750 0012 0000 0000 3760 9692

Tytuł przelewu: Zbiórka dla Powstańców 2017

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama