Wieczorna „Modomowa” z Joanną Klimas

Nowy sezon Kulturalnego Klubu Kolacyjnego „Przystawka z kultury” otworzyło spotkanie z Joanną Klimas. Projektantka gościła uczestników w swoim atelier – wspólnie poszukiwali związków mody ze światem sztuki.

Joanna Klimas
Joanna KlimasP.WrzecionMWMedia

Tematem pierwszego tej jesieni spotkania była "Modomowa czyli przekaz zawarty w stroju". Joanna Klimas zaprosiła uczestników do rozmowy i nie tylko odpowiadała na pytania, ale sama je zadawała. Wspólnie definiowali powody, dla których moda w Polsce wciąż czeka na rozwój profesjonalnej krytyki i pełne artystyczne uznanie, oraz dlaczego rzadko traktowana jest na równi z innymi elementami naszej kultury. Joanna Klimas przybliżyła mechanizmy rządzące przemysłem modowym m.in. w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Oceniła też szanse młodych polskich projektantów na światowym rynku mody i podzieliła się refleksjami o tym, jak od jej pierwszej kolekcji z 1995 r. zmieniło się w Polsce wyobrażenie piękna i luksusu.

Projektantka zaprosiła uczestników kolacji do "konkursu inspiracji" - wspólnego poszukiwania takich motywów naszej kultury, które mogłyby stać się inspiracją dla kolekcji reprezentującej współczesną Polskę. Goście "Przystawki z kultury" porównywali prace polskich i berlińskich projektantów młodego pokolenia, rozmawiali również o działalności pierwszego w kraju ośrodka naukowego zajmującego się badaniem mody.

Kulinarnym przewodnikiem spotkania był Aleksander Baron, słynący z odważnych smakowych połączeń. Tym razem zaskoczył gości serwując bulion wołowy z wędzonym pstrągiem połączony z zsiadłym mlekiem, grasicę w miodzie i rozmarynie, zawijasy z polskiej szynki długo dojrzewającej z dorszem w połączeniu z burakami i kozim serem. Na deser serwował niezwykły  mus z borowików z orzechami oraz galaretką z wędzonej śliwki.

Następna "Przystawka z kultury" już 25 października. Tematem spotkania będzie:  "Kobieca głowa 1912-2012. Jak czasy, historia i obyczaje wpływały na kobiece uczesania". Katarzyna i Darek Miłkowie - twórcy marki Milek Design poprowadzą gości  przez dekady, pokazując jak zmieniająca się obyczajowość i wydarzenia historyczne kształtowały uczesania i inspirowały do fryzjerskich rewolucji.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas