Wspólny las. Rzuć wszystko i chodź na spacer!

Pandemia zbliżyła Polaków do natury. Zwrot ku przyrodzie zaowocował nie tylko masowymi spacerami po lasach, ale również rozbudził zainteresowanie kondycją drzewostanów i sposobem, w jaki są one zarządzane. Jedną z inicjatyw, która ma zwrócić uwagę na problemy polskich lasów jest akcja Wspólny Las, w ramach której 21 marca w niemal 80 miejscach w Polsce odbędą się przyrodnicze spacery.

Czy może być lepszy plan na pierwszy dzień wiosny?
Czy może być lepszy plan na pierwszy dzień wiosny?123RF/PICSEL

Data akcji jest nieprzypadkowa: 21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Teoretycznie, powinno być to wesołe święto: lasy zajmują ok. 30 proc. powierzchni Polski, a wiele z nich stanowi cenne siedliska przyrodnicze.

Dziedzictwo znika w oczach

Wystarczy jednak przyjrzeć się uważniej, by na optymistycznym obrazku pojawiły się rysy.   - Według statystyk Lasów Państwowych lesistość Polski wzrasta, natomiast naukowcy i przyrodnicy biją na alarm: starodrzewy znikają i kurczą się powierzchnie najstarszych lasów - tłumaczą organizatorzy akcji Wspólny Las.  - Cenne dziedzictwo znika na naszych oczach.

Innym problemem, na jaki zwracają uwagę jest niedostateczna w ich ocenie możliwość wyrażania opinii przez obywateli. -  Aż 38,8 proc.  społeczeństwa deklaruje chęć wzięcia udziału w procesach współdecydowania o lasach. Niestety, mimo istnienia formalnych mechanizmów konsultacji, ludzie nie są o nich w skuteczny sposób informowani - wyjaśniają. - Tym co dodatkowo zniechęca do wzięcia udziału w formalnych konsultacjach, jest fasadowość dialogu społecznego o lasach. Zarządca lasów, Lasy Państwowe, odrzuca bowiem prawie wszystkie sugestie zgłaszane przez lokalne społeczności i organizacje przyrodnicze.

Leśne kąpiele i nocne spacery

Jeśli formalne konsultacje nie działają, aktywistom pozostaje ścieżka nieformalna, polegająca m.in. na organizacji akcji, mających uwrażliwić społeczeństwo na problemy polskich lasów. Jedną z takich inicjatyw jest właśnie Wspólny Las, zaplanowany na 21 marca.

W ramach ogólnopolskiej akcji w ok. 80 miejscach w Polsce odbędą się spacery przyrodnicze. W programie znalazły się m.in.: kąpiel Leśna dla Wilczycy z Białowieży, spacer z Wilczycami po Otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, rowerowa wycieczka po Królewskich Lasach w Lubniewicach i spacer po Małej Puszczy Kleszczowskiej, która wkrótce może stać się rezerwatem.

- Prawie 80 punktów na mapie Polski prezentowanej na stronie wspolnylas.pl, robi wrażenie! Wśród inicjatorów spacerów, wiele osób regularnie troszczy się o las w swojej okolicy lub propaguje jego wartość organizując cykliczne wydarzenia. Jednym z haseł akcji jest "Las łączy" - i faktycznie nasza akcja połączyła najróżniejsze środowiska - mówią organizatorzy.

Szczegóły wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej wspolnylas.pl i w mediach społecznościowych.

Organizatorzy przypominają również, by podczas spacerów pamiętać o przestrzeganiu obostrzeń sanitarnych.

"Ewa gotuje": Gęsie nóżki confit z modrą kapustą oraz kaszotto gryczane z topinamburemPolsat
Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas