Reklama

Reklama

Wypożycz partnera: "Mogę stać się, kim chcesz"

W Japonii firmy, które świadczą usługi typu family rental, kwitną już od wielu lat. Chińska platforma e-commerce, oferująca „wypożyczanie” na godziny znajomych i przyjaciół również nie może narzekać na brak zainteresowania. Chociaż wynajmowanie osób, by udawały bliskich, wydaje się fenomenem święcącym triumfy w innych kulturach, w Polsce także można się z nim zetknąć.

W Japonii i Chinach firm oferujących możliwość wynajęcia rodziny czy też przyjaciół z biegiem lat przybywa. Zjawisko, którego początek sięga lat 90., rozprzestrzenia się na świecie i przestaje być jedynie wymysłem Wschodu. Chociaż wydawać by się mogło, że problem ten nie dotyczy Polski, w sieci nie brakuje ogłoszeń zarówno osób, które chcą wynająć towarzystwo, jak i tych oferujących swój czas chętnym.

Specjaliści ostrzegają przed trendem, który zaczyna przybierać na sile. Ludzie, którzy wciąż balansują na granicy świata realnego i wirtualnego, nie potrafią odnaleźć się w społeczeństwie. Szczególnie dotkliwie mogą ucierpieć na tym  młode  osoby, które dopiero uczą się budowania trwałych więzi. "Sugerujemy, aby młodzi ludzie stawili czoła swoim uczuciom i pielęgnowali prawdziwe relacje" - tłumaczy w wywiadzie dla ‘China Youth Daily’ Xi Peizhi. 

Reklama

Family rental: wynajmij rodzinę na godziny

Z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez japoński Narodowy Instytut Ludności i Bezpieczeństwa Socjalnego wynika, że 70 proc. badanych mężczyzn i 60 proc. kobiet w wieku od 18 do 34 lat nie żyje w związku. Jako powód Japończycy podają: ciągle zmęczenie oraz odmienne priorytety. To właśnie samotność może być przyczyną rosnącego zainteresowania usługami typu family rental.

Na czym konkretnie polega wypożyczanie rodziny? Firmy świadczące podobne usługi współpracują z aktorami i modelami. To właśnie oni na prośbę klientów kreują codzienność zgodną z ich oczekiwaniami. Wynająć można każdego w zależności od potrzeby: ojca,  matkę, żonę, córkę, czy też przyjaciela. Klient wymaga, by rzeczywistość spełniała jego wymagania. Spektakl może trwać godziny, dni, tygodnie, a nawet lata. Czasami płaci się za godziny, jednak w niektórych przypadkach można wykupić abonament. 

Niektórzy aktorzy nazywają swoją pracę "służbą" i zaznaczają, że jest to wyjątkowo wymagające i absorbujące zajęcie. Zdarza się, że nie wszyscy w otoczeniu klienta wiedzą, że świat, w którym żyje, jest jedynie spektaklem.

Aktorzy oferują swój czas i zaangażowanie. Kontakt fizyczny zazwyczaj jest wcześniej ustalany z klientem. W grę wchodzą jedynie subtelne gestii sympatii: uściski dłoni, czy trzymanie się za  rękę, jeśli relacja ma przypominać romantyczną.

W Chinach coraz więcej osób wynajmuje przyjaciół

Młodzi Chińczycy coraz chętniej korzystają z podobnych usług. Świadczy o tym sukces jednej z platform e-commerce, która oferuje chętnym możliwość wypożyczenia przyjaciela na określony czas. Jest to jeden ze sposobów walki z samotnością, która z roku na rok staje się coraz bardziej dotkliwa.

Ceny usług zazwyczaj oscylują w przedziale od 20 do 160 juanów. Przyjaciela można wybrać spośród dostępnych kategorii. Niektórzy wolą spędzać czas z osobami o spokojnym usposobieniu. Inni chcą, by towarzysz zabawiał ich i animował.

Polacy również wypożyczają towarzystwo

W Polsce także wypożycza się towarzystwo. W sieci nietrudno znaleźć ogłoszenia osób, które pragną skorzystać z podobnych usług. Istnieją również strony, na których kobiety i mężczyźni oferują swój czas chętnym. Sugerując się kategoriami, Polacy zdecydowanie najczęściej szukają partnerów na: wesela, studniówki i zabawy sylwestrowe. Cena podobnej usługi oscyluje zazwyczaj w przedziale od 1000 do 1500 złotych.

Co zawierają profile osób oferujących swoje usługi? Popularne są informacje dotyczące: wzrostu, wieku, koloru włosów, wagi czy umiejętności tańca określone w skali. Niezbędne jest oczywiście zdjęcie - najlepiej takie, które prezentuje kandydatkę lub kandydata od stóp do głów. Niektórzy potencjalni towarzysze informują także o tym, czy podczas pełnienia usługi spożywają alkohol.

"Na tę jedną noc mogę stać się, kim chcesz - dziewczyną, znajomą. Świetnie wczuję się w każdą rolę" - możemy przeczytać w  innym opisie. Okazuje się, że to właśnie ta możliwość dla  wielu jest pokusą. Wypożyczając towarzyszkę bądź towarzysza, możemy bowiem dowolnie przedstawić go rodzinie i znajomym. Łatwo jest więc wykreować idealny świat i pochwalić się nim przed kolegami czy kuzynostwem. Prawnik, biznesmen, modelka, artystka - możliwości by zaimponować jest wiele.

***
Przeczytaj również:


Kobiety rezygnują z siłowni? Aż 73 proc. nie czuje się tam komfortowo

Matka pigułki antykoncepcyjnej. Kim była Margaret Sanger?

Adele nie stać na życie w Londynie! Kupiła nieruchomość w Los Angeles

Zobacz również:


Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy