Reklama

Reklama

Co zrobić, by ludzie cię doceniali

Kiedy jesteśmy chwalone, jest nam miło. Ale też dzięki temu wzrasta nasze poczucie własnej wartości. Jeżeli nie czujesz się doceniana, najwyższa pora to zmienić!

Pochwał nigdy nie jest za dużo: im więcej słyszymy miłych i pozytywnych słów na swój temat, tym większą mamy motywację do działania. Dzięki temu też wierzymy w siebie i nie boimy się podejmować nowych wyzwań. Dbajmy o to, by inni nas doceniali. A jeżeli tego nie robią, nakłońmy ich, by zaczęli!

Rodzina

Spróbuj nauczyć bliskich, jak chwalić

Wracając z pracy, zrobiłaś zakupy, w domu przygotowałaś obiad, wstawiłaś pranie, wytarłaś kurze… A mąż zajrzał do garnka i rozczarowany mówi: "Znowu pomidorowa?". I cały twój zapał się ulotnił. Pokaż najbliższym, że to, co dla nich robisz, warte jest docenienia!
- Gdy córka chwali np. ładnie uprasowaną przez ciebie bluzkę, nie mów "to łatwe". W ten sposób umniejszasz swoje zasługi, sama lekceważysz swoje starania. Powiedz raczej z uśmiechem: "Cieszę się, że to zauważyłaś".
- Jest wiele nielubianych obowiązków: sprzątanie, chodzenie na pocztę, po zakupy. Zazwyczaj nikt nie zwraca uwagi na bohaterki tych nużących codziennych czynności - czyli na nas! Ale jeżeli mąż przez tydzień dopilnuje wieczornych kąpieli dzieci, a dorastający syn przyniesie kilka razy zakupy, domownicy przestaną myśleć, że to się "samo" zrobiło.
- Najlepiej nauczysz domowników, że docenianie jest miłe, jeśli sama będziesz ich doceniać. Kiedy dziecko wyrzuci śmieci (chociaż to nic niezwykłego), powiedz: "To wspaniale, że o tym pamiętałeś". Gdy mąż pozmywa, podziękuj: "Doceniam, że to zrobiłeś, wiem, że nie miałeś na to ochoty". Dzięki temu zauważą, że można (i warto!) tak postępować. Zaczną i ciebie chwalić.
- Zanim domownicy będą sami pamiętali o słowach uznania, warto pytać, czy np. smakował im obiad lub twoje ciasto.

Reklama

Znajomi

Zadbaj, by koleżanki widziały twoje starania

Chcąc sprawić przyjemność koleżance, długo szukałaś prezentu dla niej. A ona powiedziała tylko "dziękuję". Poczułaś się niedoceniona. Co możesz zrobić?
- Koleżanka mogła nie spodziewać się tego, że dostanie prezent tak starannie wybrany. Dlatego można zapytać: "Podobały ci się te kolczyki? Wiem, że lubisz zielone, wybrałam je dla ciebie".
- Nie wszyscy potrafią dostrzegać zalety i prawić komplementy. Jeżeli koleżanka szczędzi ci ich, naucz ją, jak to robić. Możesz powiedzie. np.: "Podziwiam cię, że codziennie wymyślasz inny obiad. Ja nie mam takiego talentu ani zapału do gotowania. Ale umiem piec dobre ciasta. Przyniosę ci do spróbowania, ciekawe, jak ci będzie smakować". I domagaj się, żeby zostało przez nią ocenione!
- Przyjaciółka jest osobą, która cię lubi, i na pewno zależy jej na twoim szczęściu. Dlatego jej możesz powiedzieć wprost, że chciałabyś częściej usłyszeć od niej pochwałę. Potrzebujesz komplementów, doceniania starań, by czuć się pewniej. To zapewne skłoni ją do chwalenia cię.

Praca

Pokaż się szefowi z jak najlepszej strony

W pracy się starasz, dobrze ci idzie, realizujesz cele. A szef nie komentuje tego w żaden sposób, nie dostrzega. Po jakimś czasie nie chce ci się już tak starać, wykonywanie zadań przestaje cię cieszyć. Zadbaj zatem, by twój wysiłek został dostrzeżony.
- Warto pokazać szefowi, że jesteś wartościowym współpracownikiem. Każdy pracodawca doceni, że podwładny jest kreatywny i dba o interesy firmy. Dlatego możesz śmiało zgłaszać swoje pomysły. Powiedz np.: "Zauważyłam, że klienci często zrzucają z półek słoiki z koncentratem pomidorowym. Pomyślałam, że gdyby ustawić je inaczej (tu przedstaw swoją ideę), nie mielibyśmy tak dużych strat. Czy sądzi pan, że to dobry pomysł?".
- Trudno jest domagać się komplementów wprost. Ale można to zrobić dyplomatycznie. Powiedz np.: "Nie chcę popełnić błędu, dlatego wolę się upewnić, czy dobrze wypełniam te dokumenty".
- Jeżeli w pracy zdarzy się jakaś awaria i trzeba wyjątkowo zostać dłużej lub zrobić coś dodatkowego, wykorzystaj tę sytuację. Pokaż, że zależy ci na firmie, powiedz np.: "Szefie, to ja dziś zostanę dłużej, odbiorę sobie te godziny w innym terminie, kiedy będzie spokojniej". Pracodawca na pewno doceni taką lojalność.

Kobieta i życie 8/2010

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: pochwała | praca | dom | rodzina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy