Reklama

Reklama

NASA dzieli się najnowszymi badaniami dotyczącymi lodowców

Gigant wśród lodowców- Denman na Antarktydzie jest nadszarpnięty zębem czasu. NASA idzie krok dalej. Międzynarodowy zespół twierdzi, że lodowiec może rozsypać się w drobny mak. Jakie to będzie miało skutki?

Grupa naukowców z NASA dokładnie przyjrzała się zdjęciom satelitarnym. Na ich podstawie pokusiła się o daleko idące wnioski. 

Reklama

Sytuacja topniejących lodowców nie jest dla nikogo zaskoczeniem, natomiast o skutkach wciąż za mało mówi się w przestrzeni publicznej. 

Przez ponad dwadzieścia lat znaczna cześć lodowca, który zawiera w sobie połowę lodu całej zachodniej Antarktydy, cofnęła się o 5,4 km. 

Wpływ na to mają ciepłe wody, które skutecznie podmywają lodowy blok, tworząc pod jego powierzchnią gigantyczny tunel, który zdaniem Virginii Brancato z NASA jest tykającą bombą. Oto jak pani doktor wyjaśniała to zjawisko w wywiadzie dla BBC.

"Obecnie niezwykle ważne jest zebranie większej liczby danych oraz uważne i częstsze monitorowanie przyszłej ewolucji lodowca"- powiedziała Brancato w BBC News.

Dowiedz się więcej na temat: lodowiec | NASA | topniejące lodowce | naukowcy alarmują

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje