Reklama

Reklama

Zeybek - taniec męskości i siły

Piosenki takie jak "Ona tańczy dla mnie" stają się przebojami, ale czy zastanawiałyście się kiedyś dlaczego ON nigdy nie tańczy dla NIEJ?

Może dlatego, że nie wie jak ma to robić? Zbójnickiego potrafią wykonać nieliczni członkowie zespołów folklorystycznych i o ile dziewczyny nie mają problemów, by znaleźć taneczne wzorce prezentowania kobiecości - z tańcem męskim sprawa ma się znacznie gorzej.

Ale nie wszędzie tak jest. W tureckiej Anatolii niezwykle popularnym tańcem jest zeybek, bardzo często wykonywany na weselach, kiedy to pan młody sam lub w otoczeniu innych mężczyzn tańczy dla swojej wybranki, która w niektórych przypadkach również włącza się do tańca.

Reklama

Zeybek ma swój nieodparty urok. To prawdziwe przedstawienie, o szczegółowo opracowanej choreografii. Jest w nim trochę popisywania się, puszenia, trochę dumy i uwodzenia. Buta młodych osiłków łączy się z wdziękiem tokujących żurawi. Zeybek może wydawać się nam zabawny i wzruszający zarazem, ale stoi za nim głęboka tradycja.

- Zeybek nie jest właściwie tańcem weselnym. To taniec reprezentujący męskość i odwagę - tłumaczy Nalan Avhan, która wykłada język turecki na Uniwersytecie Jagiellońskim i dodaje - taniec ten może jednak być traktowany jako weselny, bo wyraża siłę i dojrzałość mężczyzny.

Pan młody przechadza się kołyszącym krokiem, rozkłada ręce w geście, który ma wyrażać ochronę, przyklęka. Wbrew pozorom zeybek wymaga dużej sprawności fizycznej i doskonałej koordynacji ruchów. To taniec na 9/4. Zeybek to taniec wojowników z regionów Morza Egejskiego, młodych mężczyzn z gór Anatolii, zeybeków. Spory wpływ na współczesną formę tańca miał Selim Sirri Tarcan, który w 1916 roku opracował jego choreografię, tak by wprowadzić więcej wyrafinowania tańców europejskich, a mniej improwizacji. Na ile się to powiodło? Zeybek jest mocno zakorzeniony w kulturze ludowej i w poszczególnych regionach wygląda nieco inaczej. Pozostaje mieć nadzieję, że pozostało w nim jak najwięcej z jego oryginalnego charakteru.

Zobacz, jak holenderski pan młody tańczy dla swojej tureckiej narzeczonej:

Zobacz, jak turecki aktor Burak Özçivit tańczy Zeybek:

Zobacz zeybbek w filmie Aci ask:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy