Reklama

Reklama

Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2022. Co symbolizuje Very Peri?

W 2020 roku królował Classic Blue. W 2021 roku kolorami roku według instytutu Pantone były Ultimate Grey oraz słoneczny odcień żółci nazwany Illuminating. Pod znakiem jakiego koloru upłynie zbliżający się rok 2022? Pantone właśnie oficjalnie ogłosił swoją decyzję. Nazwa koloru roku to 17-3938 Very Peri. Jak wygląda i co symbolizuje?

Kolor roku 2022. Very Peri symbolizuje wirtualną rzeczywistość

Pantone to jeden z najbardziej znanych i cenionych instytutów kolorystycznych na świecie. Co roku w grudniu ogłasza kolor, który symbolizować ma nastroje społeczne zmieniającej się rzeczywistości. W tym roku po raz pierwszy w historii przedsiębiorstwo poligraficzne stworzyło zupełnie nową barwę. Kolorem roku 2022 według prognoz Pantone będzie 17-3938 Very Peri. 

Jak wygląda Very Peri? To połączenie niebieskiego z czerwonym. Instytut poinformował, że nowy, nietypowy odcień filetu symbolizować ma rosnący wpływu wirtualnej rzeczywistości. "Very Peri łączy w sobie wierność i stałość niebieskiego z energią i ekscytacją czerwieni. Razem tworzą inspirującą mieszankę nowości" - tłumaczy Pantone w opisie.

Reklama

Kolor filetowy w kulturze ma długą tradycję. W latach 60. symbolizował bunt i przemiany. Wówczas uznawano go za prowokujący i zarezerwowany dla osób młodych. Filet kojarzony jest również z magią i siłami ponadnaturalnymi. Często gości w garderobach osób związanych ze sztuką. Jest wyrazem kreatywności.

Na jakiej podstawie Pantone dokonuje wyboru?

Pantone wybiera przewodni kolor roku już od 23 lat. Decyzja instytutu wpływa na pracę wielu branż. Wzornik Pantone wykorzystują bowiem graficy, projektanci, styliści i wszystkie inne osoby związane z branżą  kreatywną. 

Przedstawiciele przedsiębiorstwa w rozmowach z mediami zaznaczają, że wybór koloru roku poprzedzają długie analizy. Zespół Pantone złożony z trendresearcherów,  trendforecasterów i trendwatchererów, analizując zachodzące zmiany (ekonomiczne, społeczne, gospodarcze, kulturowe), a także oczekiwania konsumentów próbuje przewidzieć, jakie trendy okażą się dominującymi w przyszłości.

***
Przeczyta również: 


Wysokie kozaki: z czym je łączyć, by wyglądać stylowo?

Uważaj na te swetry. Nie każdemu pasują

Zobacz również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje