Księga smaków: Biała kapusta
Ma więcej witaminy C niż pomarańcze i prawie tyle samo co cytryny. Leczy różne dolegliwości.
Do Polski kapusta ta przywędrowała z Niemiec w XIV w. Dziś należy do najpopularniejszych u nas warzyw i trudno sobie bez niej wyobrazić rodzimą kuchnię.
Ze względu na to, że świetnie daje się kapustę przechowywać, możesz się nią cieszyć przez cały rok. Najpopularniejsza jest kapusta kiszona, ale i ze świeżej można wyczarować pyszne dania. Najczęściej wykorzystywana jest do surówek. Świeże i poszatkowane liście dodaje się do zupy grochowej. Kapustę można zasmażać, a jej liśćmi owijać inne, np. mięsne potrawy.
Kapusta skrywa w sobie duże ilości składników mineralnych (fosfor, potas, sód, siarka, wapń, mangan) oraz witamin, takich jak: A, C, E, K i z grupy B. Ze względu na ten zbawienny skład polecana jest osobom zapracowanym, zestresowanym i przemęczonym.
Dodatkowo ma znikomą ilość kalorii, jedz więc ją jak najczęściej, jeżeli chcesz zachować linię. Niestety, spożywanie kapusty może powodować wzdęcia. Aby temu zapobiec, do dań z kapusty warto dodać kminek.
>>>Na kolejnej stronie znajdziesz przepis na sałatkę Jamiego Oliviera<<<
Kapustę i cebulę poszatkuj. Dodaj pokrojone w plasterki czerwone chili i grubo siekaną natkę pietruszki. Całość skrop dużą ilością soku z cytryny, dodaj oliwę z oliwek, sól i szczyptę grubo mielonego czarnego pieprzu. Wymieszaj i odstaw na kwadrans. Cytryna sprawi, że kapusta nieco zmięknie i będzie wyglądała, jakbyś ją zblanszowała.
Może przygotujesz pyszną zupę z kapusty? Do gotującego się rosołu drobiowego włóż ćwierć główki białej kapusty, cebulę, kilka ząbków czosnku, 2 marchewki, 4 ziemniaki, kawałek pora, ziele angielskie i listek laurowy. Gotuj, aż warzywa zmiękną. Potem zdejmij zupę z ognia, wyłów ziele i listki laurowe. Zmiksuj blenderem i dodaj łyżkę śmietany. Podawaj z grzankami, posypaną kminkiem i koprem.