Reklama

To zdjęcie powinien zobaczyć każdy rodzic. Co zrobić w przypadku zadławienia?

Każdy, kto ma małe pociechy w domu wie, ile uwagi trzeba im poświęcić. W niektórych sytuacjach trzeba mieć oczy dookoła głowy. Niestety, niektóre sytuacje kończą się tragicznie. To zdjęcie powinno być przestrogą dla rodziców.

Jakiś czas temu świat obiegło zdjęcie opublikowane przez filipińskie pielęgniarki na Facebooku. Wstrząsająca fotografia pokazywała przekrój płuc dziecka, które zmarło w wyniku zadławienia się orzeszkiem ziemnym.

- napisały pielęgniarki pod opublikowanym zdjęciem. Dodały, że małym dzieciom nie należy dawać do jedzenia całych suszonych owoców, orzechów, popcornu i wszystkiego, co wielkością przypomina cukierek.

Najważniejsza jest ostrożność

Często w sytuacji, gdy dziecko zadławi się jedzeniem, naturalną reakcją jest początkowa panika rodzica. Zadławienie może być bezpośrednią przyczyną zatkania dróg oddechowych, które w przypadku małych dzieci mają średnicę zaledwie 7 mm (w przypadku rocznych dzieci).

Mimo stresu w takiej sytuacji należy zachować spokój. Wbrew pozorom takim sytuacjom łatwo jest zapobiegać, co zresztą pisały w poście pielęgniarki.

Pomocny w tym przypadku jest tzw. rękoczyn Heimlicha, polegający na wywieraniu nacisku na przeponę po to, aby sprężyć powietrze w drogach oddechowych i wypchnąć zalegający w nich obiekt.

W tym celu należy stanąć za dzieckiem i objąć je od tyłu. Jedną dłoń zwiniętą w pięć należy położyć w nadbrzuszu, a drugą dłonią złapać pięść, a następnie uciskać nadbrzusze w kierunku ku górze i lekko do siebie, wprawiając tym samym w ruch przeponę aż do momentu usunięcia ciała obcego.

Czynność te można wykonywać u dzieci powyżej 1. roku życia.

Reklama

Czytaj więcej:

Na urlop samolotem? Oto na co musisz zwrócić uwagę!

Do morderczych upałów trzeba przywyknąć. Będą występowały nawet siedem razy częściej

13-letnia skaterka, która zdobyła srebro w Tokio była znana już jako 7-latka!

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy