Reklama

Warszawa Singera czyli festiwal przyjaciół

Już za kilka dni, na żywo i w pełnym wydaniu na warszawskie ulice, do teatrów i wielu miejsc związanych z kulturą powróci Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. To spotkanie z żydowską sztuką i tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale. - To festiwal przyjaciół, są nimi publiczność, artyści, twórcy. W tym roku znów będziemy wszyscy mogli spotkać się na żywo - mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

Program tegorocznego festiwalu jest bogaty i wielowątkowy. Po raz pierwszy od dwóch lat nie ograniczają go obostrzenia, limity, ani trudności w podróżowaniu. Choć festiwal odbywa się w cieniu wojny. - Dla wielu osób początek 2022 był naznaczony smutnymi czy nawet tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości - mówi Gołda Tencer. Do udziału w tegorocznej edycji organizatorzy zaprosili więcej artystów z Ukrainy, a także artystów, którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów. 

Reklama

Zobacz także: 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Festiwal zawsze na bieżąco

Zgodnie z tradycją festiwalu dominować będą dwie sztuki: muzyka i teatr. Będą więc i duże koncerty plenerowe, kameralne i recitale oraz Singer Jazz Festiwal. Będą premiery teatralne i premiery książek, przedstawienia, pokazy, rozmowy z twórcami. Spotkania wokół literatury, muzyki i historii, wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie. Warto już teraz dobrze zaplanować swój czas między 27 sierpnia a 4 września, tym bardziej, że udział w wybranych punktach programu wymaga wcześniejszego potwierdzenia i rezerwacji miejsc. 

Muzyczne wątki

Po raz pierwszy na festiwalu zagości izraelska wokalistka Yasmin Levy, uważana za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystek world music. Do niej należał będzie finał 19. edycji Warszawy Singera, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. 

W tym roku na Plac Defilad powróci Noc Klezmerów, którą artystycznie poprowadzi Kommuna Lux - Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy i, jak uprzedzają organizatorzy, będzie i głośno, i kolorowo. W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym w Synagodze im. Małżonków Nożyków po raz pierwszy w Polsce - wystąpią kantorzy młodego pokolenia z Izraela Nachman Turgeman i Netanel Olivisky. 

Podczas otwarcia Jazz Singer Festiwal swój nowy projekt "Koptycus" zaprezentuje skład Oleś Brothers & Dominik Strycharski. Tegoroczny koncert klasyczny "Webern, Wajnberg, Mahler - refleksje" zagrają Marcin Zdunik i Harmonium Duo, czyli Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki. Trio Bastarda zaprezentuje mistyczne, żydowskie pieśniami bez słów - chasydzkie Niguny. 

Przeczytaj również: 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Koncert finałowy

Premierowe koncerty w Teatrze Kwadrat zagrają Nina Stiller, Raphael Rogiński i Natalia Przybysz. W repertuarze muzyki świata w "Kwadracie" wystąpi Trio Francesca Bruno oraz włoska aktorka i wokalistka Silvia Lorenzo. Na tej samej scenie zobaczymy kolejną muzyczną premierę - tanga hebrajskie Marcina Maseckiego, po raz pierwszy na festiwalu wystąpi niemiecki muzyk Edgar Tsalikov. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu, zaproszonymi przez Teatr Żydowski, będą Frank London, amerykański kompozytor i trębacz, laureat nagrody Grammy, oraz Eleanor Reissa, amerykańska aktorka i piosenkarka wykonująca repertuar pieśni jidyszowych i żydowskich. Artyści zaprezentują program sięgający do tradycyjnych pieśni jidysz, do którego zaproszeni zostaną polscy, ukraińscy i europejscy muzycy klezmerscy na plenerowej scenie na Placu Grzybowskim.

Na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego koncerty zagrają m.in.: Olga Avigail Mieleszczuk i trio Kol Ishe (Żydowskie Pieśni Ukrainy - Shpil Mir A Dumke!), ukraińska artystka Natalia Utesheva Kasyanchyk ("Skarby muzyki klezmerskiej i chasydzki nigun - Tylko Ty"), a także TROI - Quartett z Austrii, Anna Riveiro w repertuarze pieśni sefardyjskich, Adrianna Dorociak (aktorka Teatru Żydowskiego) prezentująca utwory z projektu "Leśman/Fantazje" oraz Genady Iskhakov. Gościem specjalnym XIX edycji festiwalu będzie Sława Przybylska, przy fortepianie towarzyszył jej będzie kompozytor Janusz Tylman.

Teatralnie i literacko

Tylko raz, właśnie na Festiwalu Warszawa Singera będzie można wziąć udział w przygotowanym przez Teatr Żydowski wydarzeniu "Pif Paf in piach". Jest to teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami warszawskiego getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej. - Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni, restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Tworzyli tam artyści, pisarze, poeci, muzycy, śpiewacy, grali aktorzy... Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran, ale było też wielu, wielu innych... Poznajcie ich. Zabierzemy Was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ Zagładzie - zaprasza Gołda Tencer, scenarzystka i reżyserka performance'u.

Na scenach Teatru Żydowskiego zobaczymy "Madagaskar", "Jentl", "DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY", "Balkon Gołdy" - "one-woman show" Ernestyny Haselnus-Winnickiej o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir. Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty aktorów Teatru Żydowskiego oraz jedna z najcieplej odbieranych imprez przygotowywanych co roku przez dyrektor festiwalu, Gołdę Tencer, czyli "W kuchni mamy Soni". 

Do programu festiwalu powracają także Salon Literacki pod kierownictwem literackim Remigiusza Grzeli - gośćmi będą Hanna Krall, Agnieszka Holland, Kristof Zorde, Małgorzata Niezabitowska - cykl Klub Miłośników Kultury Żydowskiej oraz Mistrzowie Czytają. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom. Pełny program znajduje się na stronie wydarzenia: http://shalom.org.pl/program-2022.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy