Wieńce adwentowe. Piękna przedświąteczna ozdoba mieszkania
Wieńce adwentowe to symbol oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Coraz częściej można spotkać je nie tylko w kościołach, ale także w polskich domach. Stanowią wspaniałą dekorację, która pięknie pachnie igliwiem i wprowadzana nastrój oczekiwania na nadchodzące Boże Narodzenie. Co symbolizuje przedświąteczny stroik? Jak zrobić wieniec adwentowy?
Nim przejdziemy do wskazówek, jak zrobić wieniec adwentowy, warto dowiedzieć się jakie znaczenie mają w tradycji chrześcijańskiej poszczególne elementy tego przedświątecznego stroika. Wieniec adwentowy jest symbolem wieczności, nieskończoności, jedności, nadziei i miłości.
Stroik ma kształt okręgu, czyli figury geometrycznej niemającej początku i końca. Tak jak początku i końca nie ma nieskończony Bóg. Okrągły kształt ma także ukazywać jedność chrześcijan.
Wiecznie zielone gałęzie to symbol trwającego życia, wieczności Boga oraz nadziei. Także światło świec kojarzone jest w wieńcach adwentowych z nadzieją.
Wieniec obowiązkowo musi mieć cztery świece. W każdą niedzielę adwentu należy zapalić kolejną z nich. Każde z tych źródeł światła ma w tradycji chrześcijańskiej swoje określenie. Jak się nazywają świecie adwentowe?
Jako pierwszą pobudza się do życia Świecę Proroka nazywaną też Świecą Nadziei. Symbolizuje ona mędrców, którzy przepowiedzieli nadejście Chrystusa.
W drugą niedzielę adwentu powinna zapłonąć Świeca Betlejem czy też Świeca Pokoju na pamiątkę miejsca narodzenia Jezusa.
Trzecia niedziela adwentu to czas, by zapalić Świecę Radości, czy też Świecę Pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli do żłóbka i dzielili się radosną nowiną. W tradycji Kościoła Świeca Radości powinna mieć kolor różowy, podczas gdy inne są fioletowe.
Czwarta nosi nazwę Świecy Aniołów lub Świecy Miłości, jest ona symbolem aniołów, którzy pojawili się nad miejscem urodzenia Chrystusa oraz miłości, którą przyniósł on na świat.
Jako baza do przygotowania wieńca adwentowego może posłużyć namoczona gąbka florystyczna w kształcie okręgu, w który należy wbić zielone gałązki sosny, świerku czy jodły. Najpiękniej prezentują się gałęzie wbijane pod skosem, co daje możliwości tworzenia z nich ciekawych kompozycji. Następnie trzeba wbić w wianek podstawki pod świece. Są to specjalne produkty z obu stron zakończone kolcami, dzięki czemu świece solidnie trzymają się na swoich miejscach.
Wianek adwentowy tradycyjnie powinny zdobić pochodzące z natury dekoracje, takie jak szyszki, głóg, jarzębina czy inne tego typu ozdoby, kwiaty bawełny, suche trawy czy laski cynamonu i zasuszone pomarańcze. Szyszki można owinąć od dołu drucikiem, dzięki czemu łatwiej będzie wbić je do stroika. Poszczególne elementy można też przykleić do gałązek klejem na gorąco. Do udekorowania mniej ortodoksyjnego wieńca adwentowego można wykorzystać także kolorowe wstążki. Nie powinno w nim być natomiast ozdób kojarzących się ze świętami, takich jak bombki choinkowe, ozdobne łańcuchy czy brokatowe elementy.
Mieszkania w czasie adwentu coraz częściej zdobią także stroiki adwentowe. Czym różnią się od wianków? Przede wszystkim nie mają one formy okręgu. Spotkać można pięknie przystrojone świecie ułożone w rzędach czy kompozycje o nieregularnych kształtach. Zdarzają się też dekoracje z różną liczbą świec oraz kompozycje bez igliwia, które zastępowane jest przez inne zielone rośliny, wiklinę czy zdrewniałe pędy winorośli. Jeśli stroik adwentowy ma być jedynie ozdobą mieszkania, a nie zależy nam na jego symbolicznym wymiarze, to takie dekoracje są wspaniałym pomysłem na wniesienie do domu przedświątecznej atmosfery.
***
Zobacz także:
Adwent 2021. Kiedy wypada i ile potrwa?
Jak zrobić kalendarz adwentowy?
Dekoracje adwentowe - jak przygotować je samodzielnie?