Reklama

Wzmacnia antykleszczową barierę. Posadź ją koniecznie na balkonie

Sezon na kleszcze i komary trwa w najlepsze. Okazuje się, że niektóre rośliny mogą nam pomóc w ochronie przed tymi stworzeniami. Dlatego warto, by na naszym balkonie czy w ogrodzie pojawiła się chryzantema dalmatyńska, która odstrasza swoim zapachem zarówno kleszcze, jak i komary. Jak ją hodować i dbać o tę roślinę?

Chryzantemy dalmatyńskie na komary, kleszcze i nie tylko

Kleszcze i komary to jedne ze stworzeń, które potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie w letnie dni. O ile ukąszenie komara kończy się zazwyczaj na mocnym dyskomforcie, opuchliźnie i swędzeniu, tak ukąszenie kleszcza stanowi dla człowieka spore niebezpieczeństwo. 

Dlatego warto zabezpieczyć się na różne sposoby przed tymi owadami. Jednym z nich jest... otoczenie się odpowiednimi roślinami, których kleszcze i komary nie tolerują. 

Jedną z nich jest chryzantema dalmatyńska. Piękna roślina nie tylko ozdobi nasz balkon, parapet czy ogród, ale będzie stanowić dosłownie antykleszczową barierę!

Zobacz również: Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom? Instrukcja i przepisy

Reklama

Jak wygląda chryzantema dalmatyńska? Nie pomyl jej z margaretką, czy stokrotką!

Chryzantemy to jedne z częściej wybieranych kwiatów do posadzenia w ogrodzie, czy na balkonie. Często także pojawiają się na cmentarzach. Nie są specjalnie wymagające w hodowli, stąd popularność tego kwiatu.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że chryzantemy mają wiele odmian i warto się z nimi zapoznać wybierając kwiaty do ogródka, czy na balkon.

Ta roślina liczy aż 40 gatunków, a także całą masę odmian hodowlanych. Wśród tego bogactwa znalazła swoje miejsce chryzantema dalmatyńska, która wyglądem przypomina... stokrotkę lub margaretkę!

Wydziela toksyczne dla owadów, w tym kleszczy i komarów substancje. Są nimi cyneryna i pyretryna.

Roślina ta należy do pokroju półkrzewów i bylin nagich lub owłosionych. Jej pędy rozgałęziają się w krzaczasty sposób. To, co najbardziej interesuje ogrodników, to wygląd kwiatów. Rosną one obficie, gdy roślina jest odpowiednio pielęgnowana.

Bogata w rozłożyste kwiaty, wygląda niekiedy jak kwiatowa kula i nic w tym dziwnego, że jest piękną ozdobą balkonu.

Roślina ta pochodzi z Bałkanów i Afryki, ale w Polsce również pokochali ją ogrodnicy.

Zobacz również: Chryzantemy to kwiaty nie tylko na Wszystkich Świętych. Co symbolizują?

Pielęgnacja chryzantemy dalmatyńskiej. Jak sadzić i kiedy ją podlewać?

Kiedy zdecydujemy się na chryzantemę dalmatyńską, przede wszystkim musimy zapewnić tej roślinie słoneczne miejsce. Pochodząca z Bałkan i Afryki chryzantema uwielbia słońce i wówczas najlepiej się rozwija, kiedy ma dostęp do naturalnego światła.

Ziemia, do której po zakupie przesadzamy chryzantemę dalmatyńską, powinna być żyzna i przepuszczalna, ale roślina ta nie wymaga specjalnego traktowania pod tym względem. Standardową ziemię doniczkową wystarczy wymieszać z niewielką ilością torfu, by zapewnić chryzantemie dalmatyńskiej dobre warunki rozwoju.

Zobacz także: Jak przedłużyć trwałość chryzantem?

W jednej donicy możemy zasadzić nawet kilka sadzonek, bo roślina ta dobrze radzi sobie w towarzystwie. Jednak to, na co trzeba uważać, to jałowe podłoże oraz nadmierne podlewanie korzeni, to jednak nie oznacza, że kwiat ten lubi suszę - absolutnie nie!

Podlewać chryzantemę dalmatyńską należy nawet codziennie, gdy lato jest długie i słoneczne. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie nadmiernie mokre. To jedyna trudność w uprawie tej rośliny - balans podlewania.

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami, chryzantemę dalmatyńską należy nawozić co 2-3 tygodnie i wystarczy tu zwykły nawóz do roślin doniczkowych. 

Co z chryzantemą dalmatyńską zimą? Czy przetrwa chłodne dni?

Jak już zostało wspomniane wyżej, chryzantema dalmatyńska uwielbia ciepło i słoneczne dni. By przetrwać zimę, potrzebuje naprawdę specjalnego traktowania i nie zawsze się to udaje. Próbować jednak warto.

Należy wówczas zapewnić roślinie przebywanie w pomieszczeniu o temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza i jednoczesny dostęp w jak największej ilości do naturalnego światłą słonecznego.

Zobacz także: Chryzantemy w ogrodzie. Najlepsze gatunki i ich pielęgnacja

Tuż przed nadejściem zimy należy obciąć roślinie kwiaty, zaprzestać nawożenia i podlewania. Do tych czynności powracamy wiosną i to wtedy okaże się, czy roślina przetrwała zimowy czas.

Gdy wiosną temperatura tylko znacząco wzrośnie, wystawiamy roślinę na balkon, przesadzając ją wcześniej do nowej ziemi.

Gdzie kupić chryzantemę dalmatyńską i za jaką cenę?

Ze względu na to, że chryzantemy to niezwykle popularne kwiaty, to tak naprawdę jesteśmy w stanie je kupić niemal wszędzie. W centrach ogrodniczych, na kwiatowych giełdach, a także na targach znajdziemy spory wybór chryzantem, w tym i chryzantem dalmatyńskich. Ceny za sadzonkę w doniczce wahają się od 20 do 30 złotych i kiedy dysponujemy większym balkonem lub ogrodem, warto kupić wówczas więcej niż jedną sadzonkę.

Wówczas możemy cieszyć się obroną przed komarami i kleszczami przez długie tygodnie lata. 

Zobacz też: Właściwości herbaty z chryzantemy 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy