Reklama

Gładsza skóra w siedmiu krokach

​Niektóre zmarszczki nawet lubisz, na przykład te w kącikach oczu, bo dzięki nim wiadomo, że często się śmiejesz. Niektóre cię irytują... ale najgorsze są te, których jeszcze wczoraj nie było! Tak, tak, pojawiają się niemal z dnia na dzień, a przecież nie postarzałaś się w ciągu nocy o rok. Ich powstawaniu sprzyja nie tylko upływający czas. Miałaś ostatnio trochę zmartwień? Nie potrafisz się powstrzymać przed wystawianiem buzi do słońca? No i masz odpowiedź, dlaczego powstały. Całe szczęście są sposoby, by trochę je spłycić.

Krok pierwszy: Starannie oczyszczaj

Zarówno kolorowe kosmetyki, jak i zanieczyszczenia, które zbierają się na twojej skórze w ciągu dnia, niszczą kolagen i elastynę, przyspieszają starzenie się skóry. Dlatego za każde pójście spać w pełnym makijażu wcześniej czy później zapłacisz dodatkowymi zmarszczkami. Oczyszczaj dokładnie twarz, szyję i dekolt przynajmniej rano i wieczorem (w upały i przy aktywnym trybie życia nawet częściej). Nie stosuj mydła, bo wysusza skórę. Wybierz płyn micelarny lub mleczko, ich tłustsza formuła jest korzystniejsza dla przesuszonej cery dojrzałej. 

Krok drugi: Wybierz dobry krem


Skóra dobrze nawilżona to skóra jędrniejsza i młodsza. W kremach do cery dojrzałej szukaj kwasu hialuronowego, który uelastycznia skórę, witamin A i C "podkręcających" produkcję kolagenu oraz fitohormonów, czyli hormonów roślinnych, które wyrównają procesy, jakie spowodowała menopauza. Pamiętaj o osobnym kosmetyku do pielęgnacji okolic oczu (ten do twarzy jest dla nich zbyt "ciężki"). Są przebadane okulistycznie, niwelują zmarszczki, cienie i opuchnięcia. Krem pod oczy aplikuj punktowo na dolne i górne powieki, delikatnie go wklepując.

Krok trzeci: Stosuj domowe maseczki

Niektóre owoce mają właściwości liftingujące. Utrzyj niewielkie jabłko, dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej, wymieszaj na jednolitą papkę, rozprowadź na oczyszczonej skórze twarzy. Po 20 minutach zmyj. Jabłko możesz też ugotować. Po pozbyciu się skórki i gniazd nasiennych zblenduj je i dodaj łyżkę miodu. 
Pomogą też truskawki. Garść dojrzałych owoców (mogą być i mrożone) zmiksuj, dodaj łyżkę oleju sojowego, wymieszaj i nałóż na twarz na 15-20 minut. 

Krok czwarty: Używaj serum
Działa mocniej niż krem, ale ma lżejszą konsystencję. Rozprowadzaj je na lekko wilgotnej, świeżo przetartej tonikiem, cerze. Stosuj serum codziennie wieczorem. Ale jeśli zobaczysz, że wyjątkowo ci służy, włącz je do porannej pielęgnacji. Silne działanie przeciwzmarszczkowe mają kosmetyki oparte na olejach, np. arganowym, różanym. 

Krok piąty: Uważaj na słońce

Promieniowanie powoduje ubytki kolagenu i elastyny. Pamiętaj, że nie tylko świadome opalanie, ale każde przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia dokłada nam zmarszczek. Niech krem z filtrem SPF 50 stanie się twoim "podstawowym" kosmetykiem. Noś ciemne okulary, ponieważ gdy długotrwale mrużysz oczy, przybywa ci "kurzych łapek". 

Krok szósty: Ogranicz cukier

Cukier nie tylko tuczy, ale i dodaje lat! Jak tłumaczą to fachowcy? Cząsteczki cukru łączą się z proteinami w skórze (również z kolagenem), co skutkuje jej deformacją - zmienia się kontur twarzy, skóra staje się mniej elastyczna, pojawiają się obrzęki pod oczami, no i zmarszczki. Ciastka oraz czekoladki zastąp warzywami i owocami.

Krok siódmy: Odstresuj się

Nawet obniżenie nastroju ma wpływ na skórę: traci ładny koloryt, staje się przesuszona. To wina kortyzolu, hormonu stresu, którego wysokie stężenie hamuje syntezę kolagenu. Zmartwień nie unikniesz, ale możesz się odstresowywać. Spędzaj jak najwięcej czasu w miłym towarzystwie i na świeżym powietrzu. Uprawiaj nordic walking i jeździj na rowerze.

Zobacz także:

Reklama
Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy