Reklama

Odsłoń piękne stopy!

Nie wystarczy krzyczący kolor na paznokciach, trzeba zadbać o stopy kompleksowo. Na dodatek liczy się systematyczność. Wtedy efekty będą widoczne.

Odciski

Nie próbuj ich usuwać na własną rękę. Wystarczy jedna wizyta u podologa, by pozbyć się problemu. Aby im zapobiegać na co dzień, noś wygodne obuwie, a w przypadku stwierdzonych niewłaściwości w budowie stopy – stosuj właściwie dobrane wkładki amortyzujące ucisk.

Chociaż powinno się o nie dbać przez cały rok, teraz nic się nie ukryje. Jeśli twoje stopy nie są jeszcze gotowe na letnie odkrycie, czas zrobić z nimi porządek. Oto rady Sylwii Śląskiewicz, podologa.

I zdrowe, i ładne

• P jak peeling. Robiony raz w tygodniu pozwala na bieżąco ścierać martwy naskórek i działa mniej inwazyjnie niż pumeks – nosiciel bakterii. Poza tym poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu nabiera ona znacznie zdrowszego wyglądu i staje się bardziej elastyczna.

Reklama

• P jak pielęgnacja na co dzień. Przed snem systematycznie wcieraj w stopy odżywczy krem. Upewnij się jednak, że zawiera on składniki aktyw ne. Może być to na przykład aloes, mocznik, masło shea, allantoina, D-pantenol, witamina A oraz E. Równie pomocnymi składnikami będą olejki z drzewa herbacianego czy też z lawendy.

• P jak pedicure podologiczny. Kiedy domowa pielęgnacja stóp nie wystarcza, możesz udać się na pedicure podologiczny. Pozwala on na pozbycie się takich zrogowaceń skóry, jak odciski i modzele, których nie powinniśmy usuwać na własną rękę, ponieważ grozi to infekcją. Koszt 1,5-godzinnego, kompleksowego zabiegu to 120-170 zł.

Brzydkie paznokcie

Gdy grubieją i stają się żółte, prawdopodobnie masz grzybicę paznokci. W tej sytuacji koniecznie skonsultuj to z dermatologiem, bo grzybica może się roznieść nawet na paznokcie dłoni. Kurację stosuje się kilka miesięcy.

Wrastający paznokieć

Aby temu zapobiec, przycinaj paznokcie prosto i unikaj noszenia ciasnych butów. Jeśli natomiast wdał się już bolesny stan zapalny, udaj się do podologa. Dużo gabinetów oferuje bezpłatne konsultacje.

Popękane pięty

Namocz nogi w wodzie z dodatkiem soli i szarego mydła. 15-20 minut wystarczy. Osusz dobrze stopy i wmasuj witaminę A w kroplach i krem z mocznikiem. Załóż bawełniane skarpetki na noc.

Haluksy

Jeśli koślawy paluch dopiero zaczyna się pojawiać, koniecznie unikaj wąskich i niewygodnych butów oraz stosuj opaski lub plastry żelowe na haluksy. Chronią one przed otarciami i utrzymują paluch we właściwej pozycji.

Grzyby i bakterie

Profilaktycznie warto wykonywać kąpiele stóp w soli morskiej, która zapobiega poceniu się skóry i grzybicy. Potem trzeba dobrze osuszyć skórę, bo to wilgoć nasila objawy grzybicy. W przypadku choroby należy jak najszybciej zastosować lek antygrzybiczy.

Nieprzyjemny zapach

Noś skarpetki i buty z naturalnych tworzyw, stosuj specjalne dezodoranty. W aptekach dostępne są również zdrowotne skarpetki i wkładki. Możesz też moczyć nogi w wodzie z dodatkiem olejku miętowego.

Nadmierna potliwość

Podstawa to dbanie o higienę stóp. Myj je chłodną wodą z dodatkiem kory dębu lub szałwii. Każdorazowo po osuszeniu, wcieraj w stopy talk lub specjalny preparat przeciwpotny.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy