Reklama

Reklama

Włosy na przekór naturze

​Właścicielki loków marzą o włosach prostych, a posiadaczki prostych o kręconych. Brunetki z zazdrością patrzą na blondynki, te zaś chcą mieć tak gęste czupryny (z reguły mają cienkie włosy), jak brunetki. Na wszystko są sposoby!

Moda na długie, lśniące i idealnie proste włosy przybyła do nas z Brazylii. Wraz z nią pojawił się zabieg keratynowego prostowania włosów. Polega on na "wprasowaniu" we włosy preparatu keratynowego za pomocą rozgrzanego do 230 st. C żelazka fryzjerskiego.

Pod wpływem ciepła łuski włosa otwierają się, a keratynowy budulec wnika do środka, wypełnia wszelkie ubytki i prostuje. Następnie łuski zostają zamknięte. Włosy są proste przez ok. 3 miesiące.

Zabieg keratynowy wzbudził wiele emocji - w preparatach bowiem jest aldehyd mrówkowy (formaldehyd), którego wodny roztwór jest stosowany do produkcji materiałów budowlanych, a w USA został uznany za rakotwórczy.

Reklama

Zdaniem dystrybutorów preparatów, w kosmetykach "gabinetowych" jest go tylko 0,2 proc. (czyli w dopuszczalnym stężeniu). Warto jednak zabieg wykonywać w sprawdzonym salonie. Trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 350-600 zł.

Loki na trwałe

Trwała ondulacja to nic nowego. Polega na przerywaniu wiązania we włosach, przez co tracą one elastyczność i przyjmują kształt nadany przez wałki. Nowoczesne płyny do trwałej są zdecydowanie łagodniejsze dla włosów, niż te stosowane jeszcze kilkanaście lat temu.

Kiedyś zawierały dużą ilość kwasu tioglikolowego, amoniak i urotropinę, substancje niszczące włosy. Dziś mamy np. trwałą kwaśną (pH 6-7) z kwasem monotioglikolowym do włosów cienkich i delikatnych lub zasadową (pH 9 lub większe) z solami amonowymi kwasu tioglikolowego do włosów mało podatnych.

Pasma nakręca się teraz na wałki plastikowe, które nie chłoną płynów i nie niszczą włosów. Tak zrobiona trwała skręci kosmyki na 3-6 miesięcy. Kosztuje 100-400 zł.

Gładkie

Kręcone włosy można poddać zabiegowi wygładzania (tańszy niż trwałe prostowanie, bo kosztuje ok. 200 zł). Keratyna nie wnika głęboko we włosy, a je otula. Taki zabieg wystarczy na miesiąc-dwa.

Długie natychmiast

Włosy można też błyskawicznie przedłużyć. Fryzjerzy oferują co najmniej osiem sposobów: od tzw. pętelkowania (doczepiania włosów za pomocą malutkich, obrączek), poprzez hot-pot (łączenie na klej), aż do użycia lasera (łączenia są zupełnie niewidoczne).

Wybór metody zależy w dużej mierze od kondycji naszej czupryny, użytych włosów (sztucznych czy naturalnych) i zasobności portfela (250 zł- -1 tys. zł).

Na podobnych zasadach włosy możesz zagęścić. Fryzjer doczepia cienkie pasemko do włosów w odległości ok. 1 cm od skóry głowy. Skleja je woskiem i przycina. Pasemka zdejmuje się po 3-4 miesiącach. Zabieg kosztuje ok. 400 zł.

Jakie doczepić?

Wybór włosów do przedłużania i zagęszczania to połowa sukcesu. Indyjskie nakłada się na włosy sztywne i grube, a europejskie na falowane i cienkie. Najlepsze są włosy słowiańskie, bo mają naturalną łuskę.

33/2014 Tele Tydzień

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy