Reklama

Zimą zadbaj o stopy

O tej porze roku wciąż są ukryte w butach, więc nie pamiętamy o ich pielęgnacji tak jak latem. Jednak to właśnie teraz ich skóra wymaga szczególnej troski.

Regularne wygładzanie

Naskórek w tym miejscu ma tendencję do powstawania stwardnień. Ich systematyczne usuwanie to najlepszy sposób, by cieszyć się gładkimi, wypielęgnowanymi stopami. Zwróć uwagę, czy preparat, którego używasz, zawiera substancje nawilżające, odżywcze (jak witamina E) i natłuszczające (np. lanolina).

1. Kąpiel stóp to sposób na relaks i dobry wstęp do dalszej pielęgnacji, mającej na celu złuszczanie stwardniałego naskórka. Do wody dodaj olejki eteryczne lub sól z Morza Martwego.

2. Zrogowaceń na piętach najlepiej pozbywać się w trakcie kąpieli, gdy skóra jest rozmiękczona, za pomocą tarki do stóp.

Reklama

3. Po wygładzeniu stóp pora na peeling. Ich masaż z użyciem kosmetyku peelingującego nie tylko oczyszcza i wygładza.

Nasza rada
Sama zrób maskę i peeling z owsianki. Jedną trzecią szklanki płatków owsianych zalej gorącym mlekiem. Gdy przestygną, dodaj oliwę z oliwek. Nałóż papkę na stopy i trzymaj ją 10 minut. Potem wmasuj w stopy, a następnie spłucz.

Pedikiur to ostatni szlif

O paznokcie warto dbać przez okrągły rok. To dobry czas, by zacząć przygotowywać stopy na liczne imprezy, które nas czekają. Systematycznie i odpowiednio wykonywany pedikiur to ważny element higieny osobistej. Zresztą, sylwester i karnawał coraz bliżej.

1. Skracając paznokcie postaw na specjalne, zaokrąglone cążki, np. ze stali chirurgicznej. Są bardziej stabilne, a więc i bezpieczne. Obcinanie paznokci "na prosto", zamiast "na okrągło" zapobiega ich wrastaniu. Po skróceniu wygładź ich krawędzie szklanym lub papierowym pilnikiem.

2. Usuwanie skórek zwykle nie jest konieczne. Wystarczy zmiękczyć je specjalnym żelem i odsunąć drewnianym patyczkiem. Gdy powierzchnia płytki jest nierówna, wygładź ją pilnikiem i polerką. Nie wolno robić tego na mokro: płytka jest wtedy bardziej narażona na uszkodzenia.

3. Odżywka do paznokci pomoże zregenerować i wzmocnić płytkę. Stosuj ją regularnie, według zaleceń podanych na buteleczce.

Nasza rada
Jeśli chcesz dłużej cieszyć się pięknie pomalowanymi paznokciami, wybierz się do salonu na profesjonalny pedikiur. Metoda żelowa lub hybrydowa jest o wiele bardziej trwała niż zwykły lakier. Żadne zarysowanie czy odpryskiwanie Cię nie zaskoczy.

Aby zapobiegać wrastaniu paznokci, unikaj zbyt ciasnych butów. Jeśli jednak już się to zdarzy, zrób na paznokciu okład z sody oczyszczonej. Pomoże on zmniejszyć obrzęk.

Pielęgnacja na miarę potrzeb

Każda para stóp boryka się z innymi problemami. Odpowiednio dobrane preparaty pomogą Ci się z nimi rozprawić. Dbaj o to, aby skóra Twoich stóp była dobrze nawilżona i odżywiona. Wtedy jest bardziej odporna na uszkodzenia i zakażenia.

1. Nadmierna suchość stóp pojawia się z wiekiem, gdy skórze coraz trudniej utrzymać odpowiedni poziom naturalnego nawilżenia. Preparaty tego typu powinny odżywiać naskórek i wspomagać jego regenerację. Szukaj w nich witaminy B i E, gliceryny, kwasu hialuronowego, alantoiny.

2. W przypadku nadmiernej potliwości stóp sięgnij po specjalistyczne kremy, dezodoranty czy talki do stóp. Szukaj kosmetyków z olejkiem z drzewa herbacianego czy ekstraktem z szałwii.

3. Nie bez znaczenia jest to, jakie obuwie wybieramy. Nie noś ciężkich butów zimowych przez cały dzień. Zmień je w pracy na inne.

Nasza rada
Gdy domowe metody pielęgnacji stóp nie wystarczają, warto oddać się w ręce podologa. Obejmie on Twoje stopy doskonałą opieką, od analizy problemów skóry przez fachowe podcinanie paznokci i usuwanie zrogowaceń, aż po zabiegi lecznicze, np. leczenie wrastających paznokci, infekcji itp. Udzieli też indywidualnej porady.

Zobacz także:



Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy