10 najdroższych miast na świecie. Historyczny zwycięzca rankingu
Chociaż wszyscy boleśnie odczuwamy gospodarcze skutki pandemii i wojny na Ukrainie, daleko nam do światowej czołówki. Gdzie obecnie żyje się najdrożej? Na to pytanie odpowiedzieli eksperci z Economist Intelligence Unit, którzy opublikowali listę 10 miast, w których koszty życia są wyższe niż gdziekolwiek indziej.
Jak podaje Economist Intelligence Unit, dział badań i analiz należący do medialnego koncernu The Economist Group, średnie koszty życia na świecie wzrosły w 2022 aż o 8,1 proc. Winą za taki stan rzeczy specjaliści obarczają działania rządów podjęte w czasie pandemii oraz napaść Rosji na Ukrainę.
Przy okazji grupa opublikowała także jak co roku listę 10 miast, w których koszty życia są najwyższe na świecie. Chociaż jest to dla nas niewielkim pocieszeniem, w zestawieniu nie ma ani jednego polskiego miasta. Mało tego - póki co jesteśmy daleko w tyle za liderami w tej konkurencji.
- Ostatnie zawirowania, wojna na Ukrainie, sankcje, pandemia, mocno naruszyły łańcuchy dostaw, co nałożyło się ze wzrostem stóp procentowych i destabilizacją rynków walutowych - mówi Upasana Dutt z EIU. - Wszystko to skutkuje kryzysem związanym z kosztami życia na całym świecie.
- Wyraźnie widzimy konsekwencje tych czynników w naszym indeksie - dodaje. - We wszystkich 172 miasta, które analizujemy na bieżąco wzrost kosztów życia był w tym roku najwyższy od ponad 20 lat, czyli od kiedy zbieramy dane. Kryzys dotknął w szczególności ceny paliw, ale drożeje również żywność, produkty pierwszej potrzeby czy sprzęty domowe.
Jak podkreślają komentatorzy z CNN, warto zwrócić uwagę na fakt, iż w pierwszej dziesiątce najdroższych miast świata znalazły się w tym roku jedynie cztery ośrodki europejskie, w tym aż dwa szwajcarskie.
Przeczytaj także: Koszty życia pochłaniają całość dochodów niemal 3/4 Polaków
Na dalekie, 27. miejsce spadł Londyn. Kryzys był także póki co łaskawszy dla Sztokholmu, Lyonu i Luksemburga, które w poprzednich edycjach lądowały wysoko. Z kolei znaczący wzrost kosztów życia zanotowały Moskwa i Sankt Petersburg, co nie dziwi ekspertów. Kijów w tym roku nie był brany pod uwagę. Coraz drożej żyje się również w Chinach.
Pozostała szóstka z czołówki rankingu EIU to miasta azjatyckie i wielkie metropolie z USA. Po raz pierwszy w historii pierwsze miejsce zajął Nowy Jork, ex aequo z Singapurem.
10 najdroższych miast na świecie:
Nowy Jork i Singapur (remis)
Tel Awiw
Hong Kong i Los Angeles (remis)
Zurych
Genewa
San Francisco
Paryż
Kopenhaga