10 najpiękniejszych widoków Szwajcarii
Górzysta i pełna jezior Szwajcaria to raj dla miłośników naturalnych pejzaży i fotografów poszukujących pięknych miejsc do uwiecznienia. Które jednak z zapierających dech w piersiach panoram trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności? Wybraliśmy dla was 10 najpiękniejszych punktów widokowych, jakie oferuje Szwajcaria.
1. Rzut oka na jezioro: Skała Les Rochers-de-Naye nad Montreux
Imponujące skały Rochers-de-Naye piętrzące się powyżej popularnej turystycznej miejscowości Montreux nad Jeziorem Genewskim tworzą jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w regionie. Stojąc na szczycie góry, na wysokości 2045 m n.p.m. można podziwiać otaczające nas Alpy, a w dole skrzy się lazurowa woda jeziora. Niezapomniane!
2. Piramida stworzona przez naturę: Góra Niesen
Niesen bardzo łatwo rozpoznać: to góra, której wierzchołek przypomina piramidę. To szczyt w Alpach Berneńskich, części Alp Zachodnich. Leży w kantonie Berno, na południe od jeziora Thun. Góra przyciąga ona nie tylko turystów z całego świata, ale również formacje chmur. Według lokalnego powiedzenia, jeśli Niesen ma kapelusz z chmur, zwiastuje to dobrą pogodę. Na szczyt prowadzi kolejka odjeżdżająca z Mülenen oraz najdłuższe schody na świecie.
3. Widoki wśród różanego zapachu: Berno
Kiedy przedstawiciel szwajcarskiego rządu chce pokazać zagranicznym gościom piękno szwajcarskiej stolicy, zabiera ich do położonego ponad miastem Ogrodu Różanego (Rosengarten). W ogromnym parku znajdującym się we wschodniej części miasta podziwiać można 223 gatunki róż, 200 irysów i 28 rododendronów oraz pomysłowo zaprojektowany staw. Ponadto z parku doskonale widać panoramę średniowiecznej starówki oraz potężną kopułę siedziby parlamentu - Bundeshaus. Najbardziej jednak zapada w pamięć widok na niezwykły meander rzeki Aare, która opływa centrum miasta.
4. W otoczeniu czterotysięczników: Góra Gornergrat, Wallis
Gornergrat o wysokości 3089 m n.p.m. otacza 29 czterotysięczników, łącznie z najwyższym szczytem Szwajcarii Dufourspitze (4634m) oraz trzecim pod względem długości lodowcem w Alpach (Gorner). Na szczyt prowadzi najstarsza elektryczna kolejka górska w Europie. Chętnych na zobaczenie tego widoku zabiera punktualnie co 24 minuty.
5. Panorama Krainy Trzech jezior: Wieża kościoła w Ligerz
Niczym strzała wyłaniająca się spośród dywanu z winorośli, wysoko ponad miejscowością Ligerz góruje wieża tutejszego kościoła. Najważniejszy kościół krainy jezior był niegdyś chętnie odwiedzany przez pielgrzymów, teraz ze względu na romantyczne położenie jest uwielbiany przez nowożeńców i fotografów.
Panorama rozciąga się od brzegu jeziora, przez winnice i mury z kamienia. Najlepszy widok na Krainę Trzech Jezior rozpościera się z kościelnej wieży. Na pierwszym planie piętrzą się nasłonecznione zbocza winnic, w dali pobłyskuje jezioro Biel z Wyspą Świętego Piotra, a na horyzoncie lśni wieczny śnieg na wierzchołkach alpejskich szczytów.
6. Promienie słońca w skale: Martinsloch w okolicach Elm
Martinsloch to okrągła luka o wymiarach 22 na 19 m w potężnej ścianie skalnej szczytu Tschingelhorn. Przez dwa dni w marcu i wrześniu robi się dużo szumu wokół tego małego cudu geologicznego niedaleko miasteczka Elm. Wtedy przez dwie minuty promienie słoneczne padają przez Martinsloch dokładnie na kościół. Ten wspaniały spektakl przypomina średniowieczne malowidło sakralne.
Okno skalne widoczne jest podczas wędrówek licznymi szlakami, zarówno od strony Gryzonii jak i Alp Glarneńskich.
8. Widok nad przepaścią: Creux du Van Wielki Kanion
Skalne zbocza Creux du Van biegną pionowo w dół na głębokość 160 m. Wielki Kanion regionu Val-de-Travers to czterokilometrowy łuk, który powstał 200 milionów lat temu w wyniku odkładania się wapna w pradawnym morzu. W tamtejszym parku narodowym żyją koziorożce, kozice oraz rysie. Podnosząc wzrok można podziwiać widok na kamienne mury między jodłami, pagórki regionu Jura oraz dalekie szczyty Alp.
9. Spojrzenie na Szwajcarię zza granicy: Genewska Le Saleve
Mieszkańcy Genewy chętnie odpoczywają na górze Salève, która leży już na terytorium Francji. Z wysokości 1100 m zobaczyć można całe miasto, jezioro Bassin Lémanique, Jurę Szwajcarską oraz Alpy Francuskie, aż do Mont Blanc i jeziora Lac d‘Annecy.
10. Messeturm w Bazylei: Widok na trzy kraje
Od 11 lat połyskująca na błękitno szklana wieża Messeturm (Targowa) góruje nad Bazyleą. To druga co do wysokości wieża w Szwajcarii, ma 105 m. Mieszczą się w niej sale konferencyjne, biura, hotel, restauracja oraz słynny bar Rouge na 31. piętrze. Cieszy wyjątkowym widokiem na całe miasto oraz zielony krajobraz Szwajcarii, Francji i Niemiec. Szczególnie romantyczna jest ta panorama wieczorem, kiedy miasto świeci tysiącami świateł.