Reklama

Reklama

15 najpopularniejszych atrakcji Słowacji

Jeszcze do niedawna głównymi atrakcjami, które przyciągały turystów na Słowacje były góry, jaskinie i zamki. Dziś największymi magnesami stały się kąpieliska termalne – tak wynika z raportu opublikowanego przez słowacki „Trend” – jeden z najbardziej prestiżowych tygodników ekonomicznych u naszych południowych sąsiadów. W obszernym zestawieniu analitycy „Trendu” zgromadzili dane dotyczące ilości turystów odwiedzających największe atrakcje Słowacji. Na opublikowanej liście 50. najczęściej odwiedzanych atrakcji Słowacji znalazło się aż 11 aquaparków i kąpielisk termalnych. Zobaczcie zestawienie 15 popularnych miejsc. Więcej informacji: www.etrend.sk


15. Park Snow Donovaly

Zestawienie zaczynamy od miejsca ostatniego, na którym uplasował się ośrodek narciarski Park Snow Donovaly, leżący przy drodze z Rużomberka do Bańskiej Bystrzycy. To popularne miejsce nie tylko wśród narciarzy, ale i turystów górskich (świetny punkt wyjścia wycieczek w Niżne Tatry i Wielką Fatrę) zanotowało ponad 220 tys. gości.

14. Kapielisko termalne Senec

Kolejny skok pod Bratysławę to pięknie nad jeziorem położone kąpielisko termalne Senec, które zajęło 14 pozycję. Senec leży zaledwie 20 km od stolicy Słowacji i w ubiegłym roku miał 230 tys. klientów.

Reklama

13. Lewocza

Niewiele jest muzeów w naszym zestawieniu - miejsce 13 zajęła instytucja wyjątkowa - Muzeum Spiskie w Lewoczy. Oprócz pięknego ratusza, zdobiącego rynek tego miasta, w jego skład wchodzi także Spiski Hrad - najpiękniejsze ruiny zamkowe na Słowacji. Łącznie muzeum odwiedziło w tamtym roku 248 tys. turystów.

12. Dunajska Streda

Wracamy znowu do aquaparków, które zdominowały listę najchętniej odwiedzanych miejsc na Słowacji. Pozycję 12-stą zajęło kąpielisko termalne w Dunajskiej Stredzie, położonej 50 km na wschód od Bratysławy - w tamtym roku skorzystało z jego usług 275 tys. klientów.

11. Ogród Zoologiczny w Bratysławie

Kolejna pozycja to także ogród zoologiczny - tym razem położony w stolicy kraju, Bratysławie. Jest - średnio licząc - o połowę mniej zasobny w zwierzęta, jak jego bojnicki konkurent - mieszka tu 150 gatunków zwierząt, które przyciągnęły w zeszłym roku ponad 287 tys. turystów.

10. Ogród Zoologiczny w Bojnicach

Na 10. miejscu uplasował się Ogród Zoologiczny w Bojnicach, najstarszy tego typu obiekt na Słowacji. Można tu zobaczyć ponad 300 gatunków zwierząt - w zeszłym roku skorzystało z tego 292 tys. chętnych.

09. Gino Paradise Beszeniowa

Na dziewiątym miejscu znalazło się kolejne kąpielisko termalne spod Tatr - przebudowane i zmodernizowane Gino Paradise Beszeniowa - odwiedza je rocznie ponad 350 tys. klientów. Działa ono na bazie gorących źródeł wód leczniczych a na powierzchni woda osiąga temperaturę 60,5°C.

08. Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego

Ósme miejsce - środek naszego zestawienia - to także obiekt z samego środka Słowacji. Jest nim Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego, mieszczące się w Bańskiej Bystrzycy. To ważne z punktu widzenia historii naszych południowych sąsiadów miejsce, w ubiegłym roku zobaczyło 372 tys. turystów.

07. Kąpielisko termalne Vadaš

I znowu skok na południe, do położonego nad Dunajem miasteczka Szturowo. Znajdujące się w nim kąpielisko termalne Vadaš jest jednym z największych na Słowacji. Znajduje się tu 8 basenów z wodą o temperaturze od 26 do 36°C. W lecie główną atrakcją jest pierwszy na Słowacji basen ze sztucznymi falami. W zeszłym roku było tu prawie 440 tys. turystów.

6. Jasna w Niżnych Tatrach

Dobrze znany Polakom ośrodek narciarski Jasna w Niżnych Tatrach, który w lecie zamienia się w mekkę turystów pieszych i rowerzystów, zanotował niemalże 540 tys. odwiedzających, głównie w sezonie zimowym (dwie trzecie ogólnego ruchu).

5. Kąpielsko termalne Podhájska

Piąta pozycja to znowu kąpielisko termalne z południowej części Słowacji - Podhájska. Na terenie kąpieliska znajduje się 10 basenów; w 5 z nich znajduje się woda geotermalna. Dzięki gruntownej rekonstrukcji całego obiektu, w zeszłym roku zawitało tam 564 tys. turystów.

4. Tatralandia

Czwarte miejsce zajęła Tatralandia - największe kąpielisko termalne w Europie Środkowej, wraz z kompleksem zjeżdżalni i innych atrakcji przyciągnęło w ubiegłym sezonie prawie 570 tys. turystów.

3. Thermal Corvinus

Trzecie miejsce przypadło kąpielisku termalnemu położonemu daleko na południu Słowacji. Thermal Corvinus w mieście Veľký Meder, dzięki bliskości Bratysławy, Wiednia i Budapesztu, a także dzięki pięknemu położeniu i łącznej powierzchni basenów przekraczającej 2 ha przyciągnął w zeszłym roku 590 tys. turystów.

2. Smokowiec i Tatrzańska Łomnica

Na drugim miejscu w rankingu znalazły się podtatrzańskie kurorty Smokowiec i Tatrzańska Łomnica, będące najlepszymi punktami wyjścia do wycieczek górskich. Największą atrakcją są tu kolejki linowe wywożące turystów na Hrebeniok oraz na drugi co do wysokości szczyt w Tatrach - Łomnicę, w zimie funkcjonujące jako ośrodek narciarski. Łącznie zawitało tu 782 tys. turystów.

1. Aquacity Poprad

Na pierwszym miejscu uplasował się kompleks basenowo-hotelowy Aquacity Poprad. Położony u stóp Wysokich Tatr, nowoczesny, całoroczny kompleks basenów zewnętrznych i krytych, bazujący na naturalnej wodzie geotermalnej odwiedziło w 2012 roku ponad 800 tys. turystów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje