7 rzeczy, które musisz zrobić w Trójmieście

Gdańsk, Sopot i Gdynia to 3 piękne nadmorskie miasta połączone w jedną aglomerację, oferujące odwiedzającym je turystom szeroką bazę noclegową i mnóstwo atrakcji. Leżenie na plaży wsłuchując się w szum fal Bałtyku to bez dwóch zdań niezwykle przyjemne zajęcie, ale jest w Trójmieście kilka miejsc, które naprawdę warto zobaczyć i atrakcji, których nie wypada przegapić. Oto lista rzeczy, które, poza relaksem na plaży, koniecznie musisz zrobić będąc w Trójmieście.

Sposockie molo
Sposockie molomateriały prasowe
Sopockie molo
Sopockie molomateriały prasowe

Śniadanie na sopockim molo

Świeża bagietka z serem i kawa w papierowym kubku nigdzie nie smakuje tak dobrze jak na okraszonej promieniami słońca ławce na sopockim molo. Jemy i wdychamy jod, którego stężenie w najdalej wysuniętych w morze miejscach tego obiektu jest dwukrotnie większe niż na lądzie. Jak już zjemy, spacerujemy najdłuższym w Europie drewnianym pomostem, zwiedzamy latarnię morską i sprawdzamy czy nic nie dzieje się w muszli koncertowej. A gdy dopadnie nas większy głód, swoje kroki kierujemy na pobliski "Monciak" czyli najsłynniejszy deptak Sopotu, gdzie przebierać możemy między wieloma restauracjami i kawiarniami.

Akwarium Gdyńskie
Akwarium Gdyńskiemateriały prasowe

Wizyta w Akwarium Gdyńskim

Położone na końcu Mola Południowego Gdyńskie Akwarium to swoiste połączenie muzeum morskiego z wodnym ogrodem zoologicznym. Obejrzeć tu można ponad 200 gatunków ryb, płazów i gadów zamieszkujących wody Europy, Afryki czy Ameryki Północnej, między innymi ośmiornicę olbrzymią, węgorze elektryczne, mątwy, rekiny, szkaradnice, anakondy, piranie i przepiękną rafę koralową. Przy okazji wizyty na Molu Południowym, warto również odwiedzić przycumowany tu żaglowiec- muzeum- legendę: Dar Pomorza.

Park Oliwski
Park Oliwskimateriały prasowe

Piknik w Parku Oliwskim

Historia Parku Oliwskiego sięga prawdopodobnie średniowiecza, jednak autorami zachowanej do dziś koncepcji ogrodu są trzej ostatni opaci oliwscy. Park urzeka kunsztem z jakim zamknięta w geometryczne kształty została natura, egzotyką sprowadzonych tu roślin i spokojem. Zobaczyć można tu rzadkie gatunki flory niemal ze wszystkich kontynentów, rosną tu okazy jodły kalifornijskiej, tulipanowca amerykańskiego, jałowca chińskiego, miłorzębu japońskiego czy szwedzkiej jarzębiny. Wśród parkowej zieleni ustawiono niezwykłe prace zgromadzone tu w ramach Wystawy Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. Miłośnicy sztuki powinni zajrzeć również do znajdującego się w parku Pałacu Opatów, który stanowi siedzibę Oddziału Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, miłośnicy przyrody do Ogrodu Botanicznego, a miłośnikom relaksu poleca się przyjść z leżakami, kocem i piknikowym koszem.

Fontanna Neptuna
Fontanna Neptunamateriały prasowe

Fontanna Neptuna

Zabytkowa fontanna będąca wizytówką miasta stoi przed wejściem do Dworu Artusa, w najbardziej reprezentatywnej części Gdańska - na Długim Targu. Zdjęcie pod dzierżącym w ręku trójząb Neptunem to obowiązek każdego turysty. Gdy go spełnimy, możemy ruszyć na spacer Długim Targiem, wzdłuż pięknie odrestaurowanych manierystycznych i barokowych kamienic, klimatycznych restauracji, kawiarni i butików, mijając Ratusz Głównego Miasta, renesansowy Dom Ferberów, Lwi Zamek i Dom Schumanów, aż do Zielonej Bramy, która zamyka Drogę Królewską.  

Kubek wód solankowych w Domu Zdrojowym w Sopocie

Odwiedzając miasto, którego uzdrowiskowa historia sięga czasów napoleońskich, grzechem by było nie wstąpić na kubek solanki, która wypływa w Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. Jej regularne picie zapewniać ma długowieczność, poprawiać trawienie, a także zmniejszać skutki stresu. Napić się jej możemy w Domu Zdrojowym w centrum uzdrowiskowym Haffnera. Przy okazji warto wstąpić do znajdującej się w tym samym budynku Państwowej Galerii Sztuki.

Wyspa Sobieszewska
Wyspa Sobieszewskamateriały prasowe

Wizyta w rezerwacie ptactwa na Wyspie Sobieszewskiej

Wyspa Sobieszewska to położona na wschodnich peryferiach Gdańska część Mierzei Wiślanej oddzielona od stałego lądu Przekopem Wisły od wschodu, Wisłą Śmiałą od zachodu i Martwą Wisłą od południa. Wyspa, poza atrakcjami turystycznymi takimi jak Izba Pamięci Wincentego Pola, dawna przystań hydroplanów, zabytkowa willa Alberta Fortsera, dawny folwark "Kronenhof" czy zabytkowa śluza w Przegalinie, słynie przede wszystkim z obfitości ptactwa, które wybrały sobie te tereny na lęgowiska. W dwóch rezerwatach: Mewia Łacha i Ptasi Raj obserwować można ponad trzysta gatunków ptaków w ich naturalnym środowisku. Nie zapomnijcie lornetki!

Na wycieczkę rowerową zapraszamy do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Na wycieczkę rowerową zapraszamy do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowegomateriały prasowe

Wycieczka rowerowa po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Zielone płuca Trójmiasta, jak nazywany jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, obejmuje powierzchnię około 20 tysięcy hektarów, od Wejherowa aż po Gdańsk, przez sopockie i oliwskie lasy. Przez jego teren przebiega wiele szlaków pieszych, a także rowerowych, zarówno dla początkujących jak i wyczynowców. Do wyboru ścieżki asfaltowe i leśne, dla chętnych korzenie, strome podjazdy i trochę błota. Dla wszystkich mnóstwo zieleni, jodu i dźwięków natury. I na tym atrakcje Trójmiasta zdecydowanie się nie kończą, aglomeracja ta ma do zaoferowania wiele zarówno dorosłym jak i dzieciom, miłośnikom przyrody jak i wielkomiejskiego rytmu, relaksu i dobrej zabawy, zarówno w ramach krótkiej weekendowej wizyty jak i dłuższego urlopu, o każdej porze roku.

Spanie na każdą kieszeń i każdy gust

Jak na turystyczne zagłębie przystało, Trójmiasto oferuje bogatą bazę noclegową od pięciogwiazdkowych hoteli, po tanie hostele. Wielbiciele luksusu nie będą zawiedzeni zatrzymując się w sopockim Hotelu Rezydent, gdańskim Hiltonie czy Gdyńskim Sea Towers. Budżetowe noclegi w dobrej lokalizacji to między innymi Old Town Hostel Gdańsk, sopocki Lunatic Hostel i gdyński Hostel Happy Seven. W Trójmieście dostępna jest też szeroka oferta kwater prywatnych. Najlepszych okazji warto szukać na portalu HotelsCombined.

Aleksandra Świstów

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas