Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej
To tu powstały sceny bitewne serialu „Wiedźmin”. Dla miłośników średniowiecza zamek od dawna jest miejscem kultowym. Można zobaczyć salę tortur, dawną bibliotekę, a nawet... spotkać zjawę.
Zamki w Bawarii i nad Loarą? Są wspaniałe, ale Polacy nie mają powodów do zazdrości. Na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, tzw. Górze Zamkowej, znajduje się bowiem perełka gotyckiej architektury. Ok. 1350 r. rozpoczęto tu z woli króla Kazimierza Wielkiego - tego, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną - budowę Zamku Ogrodzieniec.
Dzisiaj to nie tylko najpiękniejsza rezydencja na Szlaku Orlich Gniazd, ale też obiekt fascynacji fanów serialu "Wiedźmin" (powstała tu m.in. scena Bitwy pod Sodden). Na złaknionego wrażeń turystę czekają drewniane krużganki, amfiteatr, biblioteka, pozostałości fresków, skarbiec, prochownia, sala tortur i bastion skazańców. Przez wieżę bramną można wejść na Dziedziniec Pański. Stąd zaś udać się do kuchni kurnej oraz na zamek wysoki.
Barwna iluminacja pozwala podziwiać Ogrodzieniec po zmroku. Jeśli dopisze wam szczęście, być może spotkacie zjawę lub ducha. Choćby słynną Białą Damę. Po opuszczeniu ruin warto zaczerpnąć świeżego powietrza na długim spacerze. Skałki na Górze Birów oraz bajkowy pejzaż dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń.
***Zobacz także***
Położenie: Zamek leży nieopodal Podzamcza. To niewielka wieś położona 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Kursują tutaj m.in. autobusy miejskie z Zawiercia.
Zwiedzanie: W okresie ferii zimowych zamek jest czynny codziennie w godz. 9-16. Godziny otwarcia mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe.
W sąsiedztwie Zamku jest wiele interesujących form skalnych, w tym Korkociąg, Trzy Siostry oraz majestatyczny Wielbłąd. Rycerze mieszkający na Górze Zamkowej (515,5 m) czerpali wodę z wykutej w skale studni, głębokiej na 100 m.
Gród królewski znajduje się na Górze Birów i pokazuje, jak mogła wyglądać osada obronna z czasów, kiedy Polską rządzili pierwsi Piastowie. Z zamku to tylko 20 minut na piechotę. Natomiast w budzącej postrach Katowni Warszyckiego obejrzycie takie narzędzia tortur, jak Krzesło Czarownic, Hiszpański But, Kołyskę Judasza i Żelazną Dziewicę.
***Zobacz także***