Beskid Niski: Najdziksze góry w Polsce

Śnieżyce ustały, temperatury wzrosły, drzewa się zazieleniły. Kanapa i seriale jakby straciły swój urok, kusić zaczęło natomiast łono natury. Gdzie jechać, by w spokoju cieszyć się pięknem przyrody? Na jednodniowy wypad polecamy Beskid Niski – urokliwe pasmo, określane czasem mianem „najdzikszych gór w Polsce”.

article cover
WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTERReporter

Beskid Niski: Najdziksze góry w Polsce

Tym, którzy nie przepadają za pieszymi wędrówkami, Beskid Niski oferuje inne atrakcje. Jednym z największych kulturalnych bogactw jest, będący fenomenem na międzynarodową skalę, zespół 70 cerkwi, w których często zachował się oryginalny wystrój. Najstarsza, pochodząca z XVII wieku świątynia, znajduje się w Powroźniku. Warto też zwrócić uwagę na cerkwie w Kwiatoni, Owczarach czy Brunarach, wpisane na listę UNESCO.  Kryte gontem, ozdobione złotymi lub srebrnymi baniami, zatopione w zieleni, mają w sobie odrobinę magii.
W kilku słowach Beskidu Niskiego opisać więc nie sposób. Najlepiej zobaczyć go na własne oczy, wybierając to, co najbardziej nas interesuje.
Beskid Niski to nie tylko widoki, ale również smaki. Dumą regionu są dwa specjały. Pierwszy to miód i wyroby pszczelarskie, zwłaszcza te pochodzące ze wsi Kamianna, uważanej za bartniczą stolicę Karpat. We wsi działa też Dom Pszczelarstwa, na terenie którego znajduje się nie tylko czynna pasieka, ale również skansen, bartnicza apteka i sklep z miodami.

Jest w Beskidzie Niskim coś do jedzenia, jest też coś do picia. Flagowym trunkiem regionu jest wino. W niewielkim Goleszu działa bowiem jedna z największych współczesnych polskich winnic. Na powierzchni ok. 2 hektarów uprawianych jest tam ok. 7000 krzewów winorośli.
Wreszcie, gdyby opis oprzeć na obrazach, trzeba by wyobrazić sobie niewysokie góry, szczelnie pokryte roślinnością, która u podnóży kłębi się, niczym dżungla. W dolinach i jarach kryją się zaś ślady cywilizacji: wspomniane pamiątki po przesiedleńcach, cmentarze, przydrożne kapliczki. To jednak tylko ślady tętniącego tu dawniej życia. Dziś po Beskidzie Niskim można wędrować całymi dniami i nie spotkać ani jednego człowieka. I jest w tym jakaś magia.
+8
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas