Białowieża. W sercu puszczy
Gdy dotrzecie do puszczy, najpierw wciągnijcie głęboko powietrze. To zapach jedynego takiego lasu w Europie. Niegdyś porastał nasz kontynent, a teraz został jedynie ten bezcenny kawałek.
Z wizytą w Ostępach
Wędrówka przez nietkniętą przez człowieka przyrodę to pewny sposób na naładowanie akumulatorów. Chroniona przez książąt litewskich, polskich królów, potem rosyjskich carów przetrwała niemal niezmieniona do I wojny światowej, kiedy niemieckie władze rozpoczęły wycinkę.
Mimo że ludzie na puszczy zawsze chcieli zarobić, szczęśliwie wciąż można zobaczyć tu fragmenty lasów, jakie przed wiekami porastały Europę.
Dzisiejsza puszcza leży na granicy Polski oraz Białorusi i zajmuje ok. 1250 km², a jej polska część – 580 km². Sercem puszczy jest przylegający do granicy z Białorusią leśny ostęp, który ma ponad 500 lat! W tym miejscu utworzono Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego.
Ze względu na to, jak cenny jest ten las, na teren Obrębu Ochronnego Orłówka można wejść tylko z licencjonowanym przewodnikiem. Turystom udostępniona jest czterokilometrowa trasa „Do Dębu Jagiełły” (legenda głosi, że zmęczony polowaniem władca udał się na odpoczynek w cieniu potężnego drzewa).
Niezwykły ołtarz
Gdy dotrzemy do Białowieży, od razu poczujemy wyjątkowy klimat tego miejsca, gdzie wzdłuż ulic stoją pięknie wyremontowane domy. W miasteczku na terenie Parku Pałacowego z 1921 roku, znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Ale do zobaczenia w Białowieży jest jeszcze choćby cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy z ikonostasem z chińskiej porcelany czy kościół rzymskokatolicki św. Teresy, gdzie ołtarz i konfesjonały wykonano z korzeni drzew.
Jeśli czas pozwoli, zobaczcie Krainę Otwartych Okiennic, czyli trzy unikatowe wsie: Trześcianka, Soce, Puchły, gdzie domy zdobi zachwycająca snycerka. Przyroda, drewniana architektura oraz wspaniała kuchnia sprawią, że będziecie chcieli tu wracać.
Informacje
✣ Zwiedzanie niektórych części puszczy odbywa się jedynie w grupach i tylko pod opieką licencjonowanych przewodników. Biuro PTTK, ul. Kolejowa 17, tel. (0-85) 68-12-295, czynne 8.00-16.00, http://pttk.bialowieza.pl; pttk@pttk.bialowieza.pl
✣ Kuchnia – z produktów regionalnych trzeba spróbować ciasta hajnowski marcinek (składa się z bardzo cienkich placków z półkruchego ciasta przełożonych bitą śmietaną), hajnowskiego twarogu i miodu „Lipiec Białowieski”.
✣ Narewka miejscowość położona podobnie jak Białowieża nad rzeką Narewką i w sercu Puszczy Białowieskiej. Jest to doskonała baza wypadowa do mało poznanej części Puszczy Białowieskiej Obszaru Ochronnego Hwoźna. Tu też zalew Siemianówka, doskonały dla wędkarzy i miłośników ptaków, gdy opuszczą go już wakacyjni plażowicze.
Tekst: Kamila Sypniewska