Biebrza. Nieskażona przyroda

Czyste powietrze, wszechogarniająca cisza i dzikie zwierzęta, które żyją tu w niezmąconym spokoju. Jeśli Ty także chcesz go odnaleźć, wybierz się do tej sielskiej krainy.

Twierdza Osowiec nad Biebrzą/fot. Przemysław Skrzydło
Twierdza Osowiec nad Biebrzą/fot. Przemysław Skrzydło&nbsp

Biebrza

Nazwa rzeki pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego bobra. Biebrza (zapisana jako Bebrza) po raz pierwszy pojawia się w dokumencie z 1358 r., w którym książę Kiejstut zatwierdza i opisuje granicę pomiędzy Litwą i Dystryktem grodzieńskim, a ziemią księcia Siemowita Mazowieckiego.

Mroźne, zimowe powietrze pachnie tu lodem i torfem. Ciszę przerywa tylko szum przybrzeżnych trzcin. To ostatnie jej tygodnie. Już niebawem biebrzańskie bagna rozbrzmiewać będą krzykiem pierwszych wędrownych ptaków, powracających do największego w Europie ptasiego azylu.

Meandrująca malowniczo rzeka tworzy mozaikę łąk i torfowisk. To największy w Polsce zespół terenów podmokłych, zwany Bagnami Biebrzańskimi. W tej trudno dostępnej ostoi zachowały się zagrożone, niezwykle rzadkie gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt. Biebrzański Park Narodowy jest największym w naszym kraju. Zajmuje obszar prawie 60 tys. hektarów.

Chroni m.in. wodniczkę, orlika grubodziobego, rybitwę białoskrzydłą i derkacza, które upodobały sobie te najcenniejsze na naszym kontynencie obszary bagienne. Bagna biebrzańskie to także największa w kraju ostoja łosia.

Jedną z ciekawszych atrakcji jest Twierdza Osowiec wybudowana pod koniec XIX wieku przy jedynej przeprawie przez bagna. W przeszłości miała duże znaczenie strategiczne, była ważnym elementem zespołu umocnień broniących zachodnich granic imperium rosyjskiego. Podczas I wojny światowej trzykrotne próbowano zdobyć fort, także z użyciem gazów bojowych.

Ta obrona przeszła do historii i jest porównywana z działaniami wojennymi pod Verdun. Dziś znajduje się tu muzeum. Na tych terenach, we wsi Okopy koło Suchowoli, urodził się błogosławiony Jerzy Popiełuszko.

W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się dziś izba pamięci poświęcona duchownemu. W zbiorach oglądać można pamiątki po kapłanie, m.in. jego portrety, zdjęcia oraz legitymację szkolną. Na tutejszym cmentarzu spoczywają rodzice księdza Jerzego.

Magda Pinkwart

Zwiedzanie parku

Szlaki turystyczne – Biebrzański Park Narodowy ma ponad 600 km szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych. Szczególnie wiosną warto wybrać się na „Podlaski Szlak Bociani”.

Szlaki piesze w czasie wiosennych rozlewisk są niełatwe do przebycia, ale nagrodą za wysiłek będą wspaniałe widoki oraz przylatujące w tym okresie ptaki. Dla pasjonatów ornitologii przy szlakach zbudowano wieże obserwacyjne, z których można dostrzec nierzadko unikatowe gatunki.

Opłata za wstęp na teren parku – 6 i 3 zł. Twierdza Osowiec – zlokalizowana jest w pobliżu siedziby dyrekcji parku. Do zwiedzania udostępniono fort i Muzeum Twierdzy Osowiec. Czas zwiedzania z przewodnikiem Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego wynosi około dwie godziny.

Noclegi

Pokoje gościnne Biebrzańskiego Parku Narodowego, Leśniczówka Grzędy, Grzędy 2, tel: 857 495 599, e-mail: grzedy@aquila-it.pl, 40 zł od osoby.

Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas