Bielsko-Biała: Śląski Bielsk, małopolska Biała
U stóp Beskidu Niskiego i Beskidu Śląskiego leży piękne miasto z licznymi zaskakującymi atrakcjami.
Kiedy pierwszy raz znalazłam się w Bielsku-Białej, nie mogłam wyjść z podziwu. W żadnym z przewodników, do których zaglądałam, nie poświęcono temu podbeskidzkiemu miastu zbyt wiele miejsca. Konkluzja z reguły brzmiała: można zajrzeć, ale niekoniecznie.
Historyczna zabudowa najstarszej części miasta jest zaskakująco obszerna. I zmienia się w ostatnich latach, piękniejąc z miesiąca na miesiąc.
Po Bielsku-Białej widać nieubłagany upływ czasu, lata świetności i lata chude. Ale widać też, że to miasto z charakterem. Większość dzisiejszych czterdziesto- i pięćdziesięciolatków kojarzy Bielsko-Białą ze słynnym w świecie Studiem Filmów Rysunkowych, gdzie powstawały najlepsze polskie kreskówki dla dzieci, m.in. „Bolek i Lolek”. Oczywiście także z rewolucją w polskiej motoryzacji, Fabryką Samochodów Małolitrażowych. Mniej wie, że to miasto o bardzo bogatej historii. Jej ślady widać tu na każdym kroku.
Średniowiecza sięga też konflikt między mieszkańcami przeciwnych brzegów rzeki Białej. Była ona granicą między księstwami cieszyńskim i oświęcimskim. O ile Bielsko ma historię ginącą w mrokach średniowiecza, to Biała pojawiła się kilka wieków później. Pierwszy raz stały się formalnie jednym miastem w czasie okupacji, w 1941 roku. Ponownie w 1951 roku, jako Bielsko-Biała. Najbardziej atrakcyjną częścią miasta jest starówka między katedrą a zamkiem Sułkowskich. Od kilkunastu lat jest systematycznie przywracana do wyglądu z czasów świetności.
W okolicy są też zadbane XIX wieczne kamienice i teatr, który cieszy się zasłużenie sławą w całej Polsce. Ja najbardziej lubię nieodnowioną jeszcze część z kamienicami i pałacami ludzi, którzy budowali swą fortunę i pomyślność miasta na przemyśle tkackim. Ta część miasta ma duszę. Przekonajcie się sami...
Informacje praktyczne
Miasto leży 60 km na południe od Katowic. Dojazd drogami numer 76 i jedynką jest łatwy. Polecamy pociąg z Katowic, dworzec jest w centrum. Muzeum Historyczne Jego ekspozycje znajdziemy w czterech różnych miejscach. Najbardziej eksponowana jest ta na Zamku książąt Sułkowskich w ścisłym centrum miasta, niedaleko dworca, ul. Wzgórze 16, tel. 33 817-13-61, muzeum.bielsko.pl
Dom Tkacza i Stara Fabryka są czynne w te same dni (codziennie poza poniedziałkiem) i w tych samych godzinach co ekspozycja na zamku.
Gastronomia Polecamy rynek i okolice, choć najlepszy lokal wg użytkowników portali Tripadvisor znajduje się po drugiej stronie rzeki. Najlepsze z niezobowiązujących miejsc to Browar Miejski ze świetnymi własnymi piwami.