Bieszczady. Jeszcze piękniejsze jesienią

Najbardziej zachwycają właśnie o tej porze roku, gdy łagodne szczyty górskie pokrywa kobierzec złotoczerwonych liści...

Na zdjęciu schronisko PTTK Jaworzec
Na zdjęciu schronisko PTTK Jaworzec Andrzej StawińskiEast News

Są nazywane polskim Dzikim Zachodem. Nie bez powodu - góry porastają gęste lasy, w których można spotkać jelenie, wilki, rysie czy niedźwiedzie.

Wybierz się na kilkugodzinną wycieczkę, by zdobyć najwyższy szczyt Bieszczadów - Tarnicę. Są tutaj również łatwiejsze szlaki - na Połoninę Wetlińską czy Caryńską. Specyfikę tych gór i ich wielokulturowość można poznać, podróżując liczącą 150 km Wielką Pętlą Bieszczadzką, która prowadzi przez urocze miejscowości i najwyższe partie górskie.

Zwiedzanie rozpocznij w Lesku, zwanym bramą Bieszczadów. Późnogotycki, XVI-wieczny Zamek Kmitów, który chronił szlak handlowy prowadzący na Węgry, góruje nad doliną Sanu. Pozostałością po dużej diasporze żydowskiej jest okazała synagoga z XVII w. oraz kirkut. Jadąc dalej, odwiedzisz Cisną. To turystyczna miejscowość, z hotelami, agroturystyką i restauracjami.

Wstąp do kultowej karczmy "Siekierezada" - nawiązuje ona nazwą i stylem do słynnej powieści Edwarda Stachury. W latach świetności Bieszczadów spotykali się w niej tutejsi artyści i robotnicy pracujący przy wyrębie lasu. W "Siekierezadzie" można usiąść na drewnianych ławach, przy stołach, w które wbito siekiery, i posłuchać lokalnej muzyki.

Na pobliskiej przełęczy Przysłup znajduje się centrum turystyczne i stacja kolejki wąskotorowej. Droga pnie się serpentynami do Wetliny, potem na przełęcz Wyżną (872 m n.p.m.), z której rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. Tuż przed miejscowością Smolnik warto zjechać z trasy, by odwiedzić Chmiel. Stoi tam cerkiew, która w 1968 r. w filmie "Pan Wołodyjowski" zagrała w scenie pożaru w Raszkowie. Chociaż dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, wtedy chciano naprawdę ją spalić na potrzeby filmu! Na szczęście mieszkańcy zaprotestowali przeciwko zamysłom artystów i dzięki temu ten zabytek sztuki sakralnej ocalał.

W drodze powrotnej zatrzymaj się na wysokim urwisku w punkcie widokowym Kaskady Chmielowe. To przepiękny przełom Sanu, na którym progi skalne tworzą wodospady i kipiele. W Smolniku zajrzyj do cerkwi pw. św. Michała Archanioła zbudowanej w 1791 r., wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W miejscowości Czarna Górna odwiedź kopalnię ropy naftowej, a w Żłobku koniecznie wstąp na farmę danieli i jeleni. Na końcu pętli, w Olszanicy, zachwyci cię piękny pałac, w którym mieści się dziś hotel. Otacza go dobrze zachowany dworski park krajobrazowy.

W pobliskich Uhercach Mineralnych można oglądać największy w regionie wodospad - ma 38 m szerokości i 2,5 metra wysokości. W sezonie turyści chętnie wynajmują tutaj drezyny rowerowe, by trochę popedałować po okolicy. Po zwiedzaniu odpoczniesz w uzdrowisku Polańczyk nad Jeziorem Solińskim. Są tu świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, a także liczne ośrodki odnowy biologicznej.

Magda Pinkwart

Zobacz także:

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas