Bornholm: Perła Bałtyku

Ta duńska wyspa oferuje piękno przyrody i ciszę. Jest idealna zarówno dla aktywnych, jak i ceniących leniwy wypoczynek. Nie będą się tu też nudzić dzieci i miłośnicy miejsc magicznych.

Port w Svaneke
Port w Svaneke123RF/PICSEL

Słońca jest tu więcej, niż gdzie indziej w Danii. To dlatego na Bornholmie zobaczymy nie tylko roślinność północy, ale także południowe drzewa figowe i brzoskwiniowe, a także krzewy morwy oraz winorośl.

Ciepłe plaże

Na Bornholmie można się kąpać aż do końca września! To też "sprawka" słońca. Przez całe lato nagrzewa ono przybrzeżne skały, które utrzymują ciepło do jesieni. Przyjazne dzieciom plaże z płytką wodą znajdziecie w Balce, a niemal bezkresne piaski w Dueodde. Trzeba jednak uważać na silne prądy morskie.

Stworzone z natury

Typowe dla Skandynawii skaliste i klifowe wybrzeże spotkacie w północno-wschodniej części wyspy. Położone na wzniesieniu Gudhjem jest nazywane miasteczkiem górskim. W północnej części zachwycają i budzą grozę wysokie granitowe urwiska, porozcinane szczelinami.

Tutaj też znajdują się rozległe wrzosowiska, tworzące teraz fantastyczne dywany we wszystkich odcieniach fioletu. Środkowa część wyspy to największy na Bornholmie kompleks leśny Almindingen. Jest on jednocześnie piątą co do wielkości puszczą w Danii.

Nadmorskie miasteczka

W Rønne zachwycają kolorowe domki. Z kolei nad Hasle unosi się zapach dymu palącej się olchy. Zjemy tu "Słońce nad Bornholmem", czyli świeżo uwędzonego śledzia z surowym żółtkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem i porcją żytniego chleba.

Aktywnie: Skałki, rowery

Urlop na Bornholmie przypadnie do gustu osobom lubiącym wypoczywać w ruchu.

Wspinaczka
Niewielkie skałki i kamienie rozrzucone są niemal po całej wyspie. Wspinać się też można po nadmorskich klifach i kamieniołomach - tam ściany skalne osiągają wysokość 30 metrów. Najciekawsze obszary są w okolicy Jons Kapel, Helligdomsklipperne oraz przy zamku Hammershus. Sporo osób wybiera kamieniołom Moseløkken.

Rowery
Nie bez powodu Bornholm jest nazywany rajem dla rowerzystów. 235 kilometrów wygodnych i bezpiecznych ścieżek zadowoli nawet najbardziej wybrednych amatorów jednośladów. Najbardziej przydatne na wyspie są modele trekkingowe. Wypożyczysz je w każdym mieście. Za 4 dni zapłacisz 200 DKK (110 zł). Więcej na: www.visitdenmark.pl.

Osterlars: Kościół-rotunda

Świątynia pod wezwaniem św. Laurentego powstała ok. 1160 r. (znaleziono w niej monetę datowaną na 1157 r.). Jest największym z czterech tego typu kościołów na wyspie. Zbudowano go na planie koła. Ściany wykonano z kamieni polnych, a fundamenty z bornholmskiego piaskowca.

Cała konstrukcja opiera się na jednym filarze, którego średnica wynosi 6 metrów. Pierwotnie kościół miał płaski dach, a charakterystyczną kopułę dobudowano później. Rotunda ma trzy kondygnacje. Najniższy poziom pełnił funkcję sakralną, wyżej znajdowały się magazyny, a w najwyższym pomieszczeniu chroniła się ludność podczas wojen.

Kościół-rotunda w Osterlars
Kościół-rotunda w Osterlars 123RF/PICSEL

Dla dzieci: Nexo, Ronne, Aakirkeby

Bornholm nie zawiedzie także najmłodszych turystów.

Park motyli egzotycznych w Nexo
Szklarnia jest pełna różnorodnych barw i zapachów. Wśród egzotycznych drzew, krzewów i pnączy swobodnie fruwa ponad tysiąc wielobarwnych motyli. Wspaniała lekcja biologii. Więcej na stronie: www.sommerfugleparken.dk.

Muzeum ceramiki w Ronne
Warsztat pracuje od 1856 r. Dzieciaki mogą przyjrzeć się, jak z gliny powstaje dzbanek albo kubeczek, lub spróbować zrobić coś samemu. Świetna zabawa! Więcej na stronie: www.bornholmsmuseum.dk.

Naturbornholm w Aakirkeby
Multimedialne centrum oferuje podróż przez 1700 milionów lat historii Ziemi. W sali odkryć dzieci samodzielnie przeprowadzą doświadczenia, a także poznają sposoby ochrony środowiska. Nauka poprzez zabawę. Więcej na: www.naturbornholm.dk.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas