Reklama

Reklama

Bułgaria - wakacyjny raj na każdą kieszeń?

Bułgaria jako cel wycieczek budzi skrajne emocje. Dla jednych - jest rajem za niewielkie pieniądze; dla innych - koszmarem minionej epoki. Kraj ten kryje w sobie znacznie więcej turystycznych możliwości niż powszechnie kojarzone z nim plaże: piękne i niezatłoczone góry, fantastyczne formacje skalne oraz fascynujące pamiątki minionych epok.

Od Tracji do Bułgarii

Na terenach obecnej Bułgarii, w północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, w starożytności istniała rzymska prowincja Tracja. Na okres średniowiecza datują się pierwsze próby stworzenia bułgarskiego państwa, ale od XIV stulecia ziemie te zostały podbite przez Imperium Osmańskie, w ramach którego uzyskały pewną niezależność dopiero w XIX wieku. 

Po II wojnie światowej Bułgaria - jak i inne państwa tego regionu - stała się republiką ludową. W 1989 roku ustanowiono demokratyczne państwo, które w latach późniejszych wstąpiło do NATO i Unii Europejskiej.

Reklama

Nowoczesność kontra relikty przeszłości - wybrzeże Bułgarii

Bułgaria słynie z pięknego wybrzeża Morza Czarnego i to ono od lat przyciąga turystów, skuszonych ofertą wypoczynku na słonecznej plaży za niewielkie pieniądze. Wybierając się do Bułgarii na wczasy, należy jednak pamiętać, że niska cena wiąże się i z niższym standardem - infrastruktura turystyczna tego kraju pamięta czasy komunistyczne, a sporymi utrudnieniami mogą być tłok (zarówno na plażach, jak i zabudowy - nierzadko hotele stoją tu tuż obok siebie) oraz zaśmiecenie.

Wbrew obiegowej opinii, wybrzeże Bułgarii może zaoferować turystom znacznie więcej niż tylko plaże. Na aktywnych czekają piękne miasta z niepowtarzalną atmosferą (Warna, Nesebyr, Sozopol), cuda przyrody takie jak Kamienny Las koło Warny czy też klify w Kaliakrze, a także - porównywana czasem z Amazonką rzeka Ropotamo.

Wysokie szczyty i niezwykłe formacje skalne - góry Bułgarii

Aż 60% terytorium Bułgarii stanowią góry i wyżyny, schodzące dalej nizinami do Morza Czarnego. Tereny górskie tego kraju są zatem znacznie bardziej urozmaicone niż wybrzeże.

Góry Bułgarii są niedoceniane przez turystów - największą popularnością cieszy się budzące skojarzenia z polskimi połoninami (choć mające także tereny wspinaczkowe) pasmo Riła z najwyższym szczytem Bałkanów - Musałą (2925 m n.p.m.) oraz znacznie bardziej skalisty, o iście alpejskim krajobrazie, Piryn z najwyższym szczytem Wichrenem (2914 m n.p.m.), a także znajdujące się w jego pobliżu piaskowcowe "piramidy" w pobliżu Melnika.

Znacznie mniej turystów spotkamy za to w najrozleglejszym bułgarskim paśmie - Rodopach, obfitujących w zachwycające skalne formacje, przypominające grzyby i mosty, a także w słynących ze śliwkowych sadów górach Bałkan (Stara Płanina). W zachodniej części Starej Płaniny, w miasteczku Bełogradczik, znajduje się wyjątkowe w skali światowej "skalne miasto" pełne intrygujących form i zakamarków. W skały przepięknie wkomponowana jest zabytkowa twierdza.

W górach Bułgarii jest dość dobrze rozbudowana sieć schronisk o zazwyczaj niezbyt wysokim standardzie; najwygodniej jednak przemierzać je z własnym namiotem.

Sofia - jedna z najwyżej położonych europejskich metropolii

Znajdująca się na wysokości 550 m n.p.m. Sofia to nie tylko jedna z najwyżej położonych europejskich metropolii, lecz też - jedna z najstarszych. Mimo tego - pod względem liczby zabytków zdecydowanie ustępuje innym stolicom, a w konsekwencji - jest jedną z rzadziej odwiedzanych. Z tego powodu też Sofia często pojawia się w zestawieniach "stolica do zwiedzenia w 2 dni".

Jedną z największych atrakcji stolicy Bułgarii jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Cerkiew Bojańska z przepięknymi XIII-wiecznymi freskami oraz znacznie późniejszą galerią władców Bułgarii. Godne uwagi są także inne świątynie Sofii: rotunda św. Jerzego z freskami z IX/X wieku, bizantyjski kościół św. Zofii, któremu stolica Bułgarii zawdzięcza swą nazwę, a także - XIX-wieczna katedra Aleksandra Newskiego. Przy samej stacji metra Seredika można oglądać wykopaliska z pozostałościami miasta Traków.

Na południowych obrzeżach Sofii leży słynący z pięknych gołoborzy Park Narodowy Witosza. Jest on dostępny również dla leniwych - można tu wjechać kolejką na ponad 2 000 m n.p.m.

Bułgaria - fakty

Stolica: Sofia
Język: bułgarski, pisany cyrylicą

Ludność: 7 327 224
Powierzchnia: 110 910 km²

Ustrój: republika parlamentarna

Jednostka monetarna: lew (BGN)

Wizy: obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wiz, by wjechać do Bułgarii (na okres krótszy niż 90 dni). Wymagane jest posiadanie przy sobie paszportu lub dowodu osobistego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy