Cieszyn polski i czeski

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym pokażemy ciekawe miasta, będące kiedyś jedną aglomeracją, a dziś dzieli je granica państwowa. W pierwszym odcinku odwiedzimy stare śląskie miasto nad Olzą.

Na cieszyńskim rynku mieści się wiele restauracji, galerie i klasycystyczny ratusz oraz kamieniczki. Na środku stoi fontanna z figurą św. Floriana.
Na cieszyńskim rynku mieści się wiele restauracji, galerie i klasycystyczny ratusz oraz kamieniczki. Na środku stoi fontanna z figurą św. Floriana.123RF/PICSEL

Przez wieki Cieszyn, leżący na dwóch brzegach Olzy, był jednym organizmem miejskim, a dzisiejszy podział to wynik arbitralnej decyzji mocarstw z 1920 r., który sprawił, że rzeka stała się granicą państwa.

Dawna książęca stolica

Po polskiej stronie zostało całe Stare Miasto, z prawdziwym rarytasem z XI w. - słynną rotundą św. Mikołaja (patrz ramka). Tuż obok na Wzgórzu Zamkowym czeka inna średniowieczna atrakcja - Wieża Piastowska z widokiem na miasto, a nawet Beskid Śląski! Choć nie zachował się już sam zamek, to zamiast niego późniejsi książęta cieszyńscy - Habsburgowie - wybudowali piękny pałacyk.

W polskim Cieszynie zachowała się również legendarna Studnia Trzech Braci, która w XIX wieku otrzymała uroczy, romantyczny domek.

Siostrzane miasto

Co ciekawe, zabudowania Czeskiego Cieszyna w większości powstały w XVIII w. dzięki polskiemu królewiczowi, synowi Augusta III, Albertowi, który założył na przedmieściach stolicy swego księstwa dzielnicę... Saską Kępę.

W przeciwieństwie do warszawskiej imienniczki, jest to przemysłowe osiedle, gdzie znajdziemy zabytkowe XIX-wieczne perełki. Ciekawie prezentuje się  kościół pw. Serca Jezusowego,  z przepiękną rozetą nad wejściem, pochodzący właśnie z tego czasu. Tuż za granicą natkniemy się natomiast na okazały neobarokowy budynek Ośrodka Kultury "Strzelnica".

Przez ten sztuczny podział Czesi musieli od zera budować wiele budynków użyteczności publicznej. To sprawiło, że za Olzą jest wiele wyjątkowych przykładów architektury lat 20. i 30. XX w. Do takich należy m.in. neorenesansowy ratusz oraz dawny Zbór Husycki. 

WBS

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas