Reklama

Co trzeba wiedzieć, jadąc do Rumunii

Chociaż Rumunia nie jest popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży, to coraz więcej turystów z całego świata zaczyna doceniać spokój i swobodę, której ciężko doświadczyć gdziekolwiek indziej. To zróżnicowany geograficznie kraj, który w ofercie turystycznej posiada wiele elementów, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Pomimo wielu lat spędzonych pod komunistyczną dyktaturą Rumunia rozwija się bardzo dynamicznie, także w zakresie turystyki.

Przydatne informacje

Rumunia to kraj, w którym najlepiej będą mogli poczuć się miłośnicy samodzielnego zwiedzania i niezależności od biur podróży - to przede wszystkim państwo kontrastów. Szczególnie mocno widać to podczas przemieszczania się z wielkich ośrodków miejskich do mniejszych miejscowości bądź wsi. Przed wyjazdem do Rumunii zapoznaj się z kilkoma informacjami, które mogą okazać się przydatne. 

Żeby dostać się na terytorium kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport, bowiem od 2007 roku Rumunia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Obowiązującą walutą jest lei rumuński, którego przelicznik nie powinien sprawić ci większych problemów - 1 RON jest równy mniej więcej jednej polskiej złotówce. 

Reklama

Ceny w Rumunii są bardzo atrakcyjne i rzadko zdarza się, żeby koszt danej usługi był wygórowany. Pełny obiad w niedrogim lokalu zjesz już za niecałe 20 lei a ceny noclegów w hostelach zaczynają się już od 30 lei. Optymalną kwotą, którą powinieneś przygotować sobie na jeden dzień pobytu w Rumunii jest od 50 do 90 lei. Najlepszym okresem na wizytę na południowym - wschodzie Europy jest okres bezpośrednio przed lub zaraz po wakacjach. Wtedy unikniesz natłoku turystów, a ceny atrakcji będą stosunkowo niższe. 

Niestety nawet w większych miastach zauważalny jest problem z językami obcymi. Często zdarza się, że nie ma możliwości porozumienia się nawet w języku angielskim. Przydatną alternatywą może być za to znajomość rosyjskiego.

Co warto odwiedzić w Rumunii

W krajobrazie dominują lasy, pola, ale także zbiorniki wodne: w tym Morze Czarne. Jednym z najpiękniejszych obszarów jest bez wątpienia delta Dunaju. W jej bezpośrednim sąsiedztwie będziesz miał możliwość zobaczenia najgłębszego kanionu w całej Europie - Bicaz. Miastem, które pełni rolę turystycznego centrum całej Rumunii nie jest wcale stolica - Bukareszt, tylko mniejsza miejscowość o nazwie Braszów.

Koniecznie musisz przespacerować się tymi zabytkowymi uliczkami starego miasta i skosztować rumuńskiej kawy w jednej z licznych kawiarenek w których dominuje niepowtarzalny klimat tego miejsca. Rumunia jest też znana na całym świecie jako miejsce, w którym narodziła się legenda hrabiego Drakuli. 

Prawdopodobnie pierwowzorem postaci literackiej był tutejszy władca - Wlad Palownik, który zasłynął wyjątkowo brutalnymi rządami. Jego domniemana dawna siedziba - zamek Poenari powinien być obowiązkowym punktem planu podróży po Rumunii.

Rumuńskie plaże i kurorty

Często pomijanym aspektem turystycznych możliwości w Rumunii są liczne plaże i kurorty na wybrzeżu Morza Czarnego. Największą popularnością cieszą się kąpieliska skupione wokół malowniczej nadmorskiej miejscowości Mamaja. Wszystkie wyglądają jak z bajki - złocisty piasek, ciepła woda i doskonale rozbudowana infrastruktura, która umożliwia wypoczynek w najbardziej komfortowych warunkach. To także wspaniałe miejsce do rozwijania pasji wszelkimi sportami wodnymi.

Dla spragnionych pięknych widoków polecamy przejażdżkę specjalną kolejką linową nad miastem. Jeżeli poszukujesz miejsca z mniejszą ilością turystów powinieneś wybrać plażę Sfantu Gheorge - spokojne miejsce, które sprzyja zapominaniu o codziennych problemach. Z kolei kurortem o najwyższym poziomie jest zdecydowanie Konstanca, która oferuje luksusową obsługę na plaży i wiele wykwintnych lokali.

Jednak trzeba zauważyć, że pomimo zauważalnie wyższego standardu ceny wciąż utrzymują się tam na rozsądnym poziomie i nie powinny zrujnować kieszeni. Rumuńskie wybrzeże ma także specjalne miejsce dla wszystkich miłośników niekończących się zabaw. Najlepiej nadaje się do tego plaża Vama Veche, która nocą przeobraża się w wielką dyskotekę. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy