Reklama

Reklama

​Cypr Północny - raj, którego nie ma na mapie

Północ Cypru to rejon znacznie rzadziej odwiedzany niż południowa część wyspy, a pełna nieodkrytych skarbów kultury i przyrody. Piękne plaże, fascynujące zabytki i brak turystycznego tłoku - czegóż chcieć więcej? Pewnie tego, by ten raj znajdował się na mapie. Istnienie Tureckiej Republiki Cypru Północnego nie jest bowiem uznawane przez świat.

Turecka Republika Cypru Północnego wydzieliła się z Cypru w 1983 roku, jako rezultat walk grecko-tureckich w obrębie wyspy, na terytoriach okupowanych przez turecką armię. 

Nieuznawane przez świat poza Turcją, Nachiczewańską Republiką Autonomiczną i Organizacją Współpracy Islamskiej państwo ma powierzchnię 3 355 km² i około 295 tysięcy mieszkańców, z których znaczną część stanowią tureccy koloniści. Ma swój parlament i konstytucję, a jego stolicą - podobnie jak w przypadku Cypru - jest Nikozja, podzielona Zieloną Linią (strefą zdemilitaryzowaną, pilnowaną przez ONZ).

Reklama

Istnienie Tureckiej Republiki Cypru Północnego jest jednym z poważniejszych czynników blokujących wstąpienie Turcji do Unii Europejskiej.

Nie tylko plaże - atrakcje Cypru Północnego

Głównym źródłem dochodu Tureckiej Republiki Cypru Północnego - oprócz dotacji z Ankary - jest turystyka, choć ona dopiero się tu rozwija i odwiedzający póki co mogą rozkoszować się dziewiczymi pejzażami morza i gór (najwyższy szczyt Cypru Północnego to Selvili - 1023 m n.p.m.), spokojem i brakiem tłumów, a także - lokalnym folklorem, nieskażonym komercją.

Półwysep Karpaz uchodzi za jeden z najczystszych fragmentów wybrzeża Morza Śródziemnego, a przejrzysta woda stwarza idealne warunki do nurkowania.

Za największy ośrodek turystyczny Cypru Północnego uchodzi Farmagusta, słynąca z pięknych plaż i dziewiczej przyrody, a także - Kyrenia. W Morfu natomiast, miejscowości pamiętającej czasy Spartan, można zasmakować nie tylko uroków plażowania, lecz także - przepysznych cytrusów, pochodzących z tego regionu.

Ale Cypr Północny to nie tylko wolne od tłoku plaże i czysta woda - to także piękne i fascynujące zabytki, takie jak ruiny słynnej antycznej Salaminy, gotyckie opactwo Bellapais z XIII wieku czy ruiny zamku św. Hilariona. Atrakcją jest także Nikozja - stolica dwóch państw, przedzielona Zieloną Linią i pełna godnej uwagi starej zabudowy, jak również - wąskich urokliwych uliczek.

O okrucieństwie historii przypominają "miasta duchów" - dawne luksusowe kurorty, położone obecnie na ziemi niczyjej, bez prawa wstępu dla cywili. Niegdyś tętniące życiem, dziś straszą pustką.

Turecka Republika Cypru Północnego - informacje praktyczne

Do Tureckiej Republiki Cypru Północnego pływają promy z portów Alanya i Tasucu w Turcji, a główne lotnisko, położone 18 kilometrów na południowy wschód od Nikozji, obsługują tureckie linie lotnicze.

Polskie MSZ ostrzega przed wyjazdem do Tureckiej Republiki Cypru Północnego, gdyż jest to państwo, którego Polska nie uznaje, a położone w jej obrębie lotniska nie są dopuszczone do międzynarodowego ruchu lotniczego. Nie jest możliwa również polska opieka konsularna.

Biura podróży, organizujące wycieczki do Tureckiej Republiki Cypru Północnego, zapewniają o bezpieczeństwie: powołują się na fakt, iż po przystąpieniu całego Cypru do Unii Europejskiej, również i granice Cypru Północnego zostały otwarte dla obywateli UE, a podróżowanie tam jest bezpieczne.

Aby przekroczyć granice Cypru Północnego, wystarczy dowód osobisty. Obowiązującą walutą jest lira turecka, a językiem - turecki, choć porozumiemy się także po angielsku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje