Czechy, jakich nie znacie. Co warto zobaczyć na Morawach

Morawy. Słyną z niesamowitych krajobrazów, zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pięknej natury, a także gościnności miejscowych i pysznego wina z lokalnych winnic. Do tego leżą tuż przy granicy z Polską więc idealnie sprawdzą się na krótszy jesienny wypad, choć… może się okazać, że będziecie chcieli tam wrócić zdecydowanie na dłużej! Co trzeba wiedzieć o tej wyjątkowej krainie i co warto w niej zobaczyć?

Morawy to doskonały pomysł na jesienny wyjazd
Morawy to doskonały pomysł na jesienny wyjazd123RF/PICSEL

Morawy – Informacje praktyczne

Morawy są jedną z trzech krain, wchodzących w skład Republiki Czeskiej i dzielą się na Morawy Północne i Śląsk, Morawy Środkowe i Morawy Południowe. Ich powierzchnia wynosi 22 349 km2, czyli mniej więcej tyle, co województwo zachodniopomorskie. W skład Moraw wchodzi pięć regionów etnograficznych:

  • Morawska Góralszczyzna (cz. Moravské Horácko)
  • Haná (cz. Haná, Hanácko)
  • Laszczyzna (cz. Lašsko)
  • Słowacko (cz. Moravské Slovensko, Moravské Slovácko, Slovácko)
  • Wołoszczyzna Morawska (cz. Valašsko).
„Ewa gotuje”: Ciasto kokosowe bez pieczeniaPolsat

Dojazd z Polski zajmuje zaledwie kilka godzin, jednak ze względu na specyfikę regionu do większości miejsc najprościej dojechać samochodem. Do większych miast da się jednak dotrzeć pociągiem, a na wielu obszarach można się wygodnie poruszać na rowerze.

W Brnie można skorzystać również z darmowej komunikacji miejskiej. Wszystko za sprawą karty Brnopas, która będzie szczególnie przydatna przy większym zwiedzaniu miasta - oferuje zniżki na bilety i darmowe wstępy do wybranych atrakcji. Kartę można zakupić on-line na stronie Go to Brno lub w określonych punktach informacji turystycznej.

Morawy - Co warto zobaczyć?

W uliczkach Znojma można się zakochać
W uliczkach Znojma można się zakochać123RF/PICSEL

Morawy są największym regionem turystycznym Czech i sprawdzą się zarówno dla miłośników zabytków czy klimatycznych miast, jak i tych, którzy lubią niebanalne wędrówki czy cenią wypoczynek na łonie natury. Atrakcji z pewnością tu nie brakuje, a w szczególności warto odwiedzić:

1. Brno i Kras Morawski

Brno jest drugim pod względem wielkości miastem w Czechach i jednocześnie stolicą Moraw. Pełne urokliwych zakamarków zachwyca przede wszystkim Starym Miastem, z którym sąsiaduje średniowieczna twierdza Špilberk. Warto tu zobaczyć również Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła albo wspiąć się na którąś z wież widokowych, by popodziwiać panoramę miasta.

Niedaleko Brna znajduje się Morawski Kras - największy i najpiękniejszy obszar krasowy w środkowej Europie. Główną atrakcją jest słynna Przepaść Macochy o głębokości 138 metrów, a także rejs łodzią po podziemnej rzece Punkvie. W sumie można tu zwiedzić pięć jaskiń, a także zobaczyć typowe kaniony krasowe.

2.  Telcz

To niezwykłe miasteczko przez wielu uważane jest za najpiękniejsze na Morawach. Jego zabytkowe centrum, pełne bogato zdobionych, renesansowych oraz barokowych kamienic zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W pobliżu znajduje się również okazały zamek, a całości dopełnia malownicze położenie miasta pomiędzy rozlewiskami rzeki Telčský potok.

3. Vranov nad Dyjí, Park Narodowy Podyje i Znojmo

Wizytówką miasteczka Vranov jest olbrzymia zapora i barokowy pałac wnoszący się na stromej skale nad rzeką Dyja. Jego przepięknie udekorowane wnętrza z pewnością docenią miłośnicy historii, kultury i sztuki.

Tutaj także znajduje się wejście do Parku Narodowego Podyje, w którym można podziwiać niesamowite widoki rzeki meandrującej między skałami oraz pospacerować po niewielkich wzniesieniach. Ważnym punktem w trakcie wycieczki są pozostałości po żelaznej kurtynie, która niegdyś oddzielała Europę wschodnią od zachodniej.

Granice parku ciągną się aż do średniowiecznego Znojmo, w którym zachowało się wiele cennych zabytków, w tym romańska Rotunda św. Katarzyny. W pobliżu znajduje się też kilka cenionych winnic (w tym jedna z najstarszych w Europie - Šobes), które z pewnością warto odwiedzić.

4.   Mikulov i Wzgórza Palavy

Znakomite winnice znajdują się także w pobliżu bajkowego miasta Mikulov, gdzie rozciągają się zachwycające Wzgórza Palavy. To właśnie ten region, będący rezerwatem biosfery UNESCO, nazywany jest często "czeską Toskanią". Nie tylko za sprawą krajobrazów, ale też z powodu wielu szlaków winiarskich, po których można się poruszać pieszo lub na rowerze, by skosztować wspaniałych win, zaliczanych do tych o najwyższej jakości w Europie. Z pewnością najlepiej spróbować ich w okresie jesiennego winobrania.

5.  Lednice-Valtice

W końcu, obowiązkowym punktem na mapie Moraw jest największy w Europie zespół parkowo-pałacowy Lednice-Valtice, nazywany "Ogrodem Europy". Rozległe tereny, które dziś leżą po obu stronach granicy z Austrią uprawiały pokolenia rodu Lichtensteinów przez 600 lat! Wpisane na listę UNESCO niezmiennie pozostają dumą nie tylko Moraw, ale i całej Republiki Czeskiej.

Morawy - Co warto wiedzieć?

Na Morawy z Polski można dojechać w kilka godzin
Na Morawy z Polski można dojechać w kilka godzin123RF/PICSEL

Na Morawach niemal każdego dnia odbywa się wiele wydarzeń, które w dużej mierze skupiają się na tradycjach folklorystycznych tego regionu. Warto więc śledzić aktualny harmonogram imprez kulturalnych czy gastronomicznych, aby zasmakować tego regionu w pełni. Można go znaleźć pod adresem: www. jizni-morava.cz.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas