Reklama

Czym może zachwycić nas Cypr?

Wyjątkowe miejsce, gdzie na brak wrażeń nikt nie będzie narzekać. I to przez cały rok!


Cypr - idylliczna kraina na Morzu Śródziemnym, zwana Wyspą Miłości. Tu bowiem z piany morskiej narodziła się bogini Afrodyta i najpewniej nie raz ze swym kochankiem Apollem opalali swe boskie ciała w królującym tu przez 330 dni w roku słońcu.

W Cyprze bezsprzecznie można się zakochać! Lazurowe morze, złote plaże, niezawodna aura, wyśmienita kuchnia, przemili mieszkańcy i doskonałe kurorty, gdzie każdy turysta niezależnie, czy jest typem nocnego imprezowicza, wielodzietną rodziną, czy szukającym spokoju seniorem, znajdzie coś dla siebie.

Bogata historia, wpływy wielu kultur

Jednak na Cyprze grzechem byłoby wyłącznie wylegiwać się w słońcu na plaży i pluskać w morzu. Wyspa to zachwycający miszmasz pozostałości po trwającej tu co najmniej 10 tys. lat ludzkości. Znajdziemy tu doskonale zachowane stanowiska archeologiczne po tętniących życiem antycznych miastach, założonych przez zwabionych pokładami miedzi Greków.

Reklama

Ślady panowania na wyspie Egipcjan, Asyryjczyków, Persów, następców Aleksandra Wielkiego i Rzymian. Zabytki z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Osmańskiego.

Muzea, klasztory, cerkwie i meczety po sąsiedzku, neolityczne osady, ale i winnice, stadniny, zabytkowe tłocznie oliwy, malownicze wioski w górach, zapierające dech w piersiach trasy do wędrówek pieszych i przejażdżek rowerowych.

Na Cyprze sezon trwa cały rok. Jeśli nie nadmorski kurort, wypocząć można w zacisznej agroturystyce. Zimą w Górach Troodos można pojeździć na nartach, a wiosną podziwiać cudownie kwitnące sady migdałowców, z których słynie wyspa.

Informacje praktyczne

Podróż samolotem z Warszawy do Larnaki trwa około 3,5 godziny. Na Cyprze, w przeciwieństwie do Polski, obowiązuje ruch lewostronny. Warto więc rozsądnie ocenić swoje umiejętności, zanim podejmie się decyzję o wynajęciu auta i zwiedzaniu wyspy na własną rękę. Cztery kółka, oczywiście z kierownicą po prawej stronie, wypożyczyć można już od 20 euro za dobę. Wszystkie samochody z wypożyczalni mają czerwone tablice rejestracyjne.

Po brytyjskiej administracji pozostały również angielskie gniazdka elektryczne. Przyda się adapter. Można go też za kaucją 5 euro wypożyczyć w hotelu.

Uwaga: Cypr to bardzo bezpieczny kraj ze znikomą przestępczością. Jednak należy uważać w pobliżu stref wojskowych. Nie wolno w ich pobliżu fotografować ani też spacerować.

Zobacz także:

RB


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy