Reklama

Reklama

Dolina Chochołowska. Szlakiem Karola Wojtyły

Jest najdłuższą z tatrzańskich dolin, a wielu turystów uważa ją również za najpiękniejszą w Tatrach. Tę opinię podzielał też papież, św. Jan Paweł II, który odwiedzał ją regularnie jeszcze w czasach, kiedy był księdzem i kardynałem. W czerwcu 1983 r. dolina znalazła się na trasie jego pielgrzymki do Ojczyzny.


Na Siwej Polanie u wylotu doliny wylądował wówczas śmigłowiec z Ojcem Świętym na pokładzie. Upamiętnia to krzyż papieski. Po wycieczce w Dolinę Jarząbczą w schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej papież spotkał się wówczas z Lechem Wałęsą.

Dolina jest piękna o każdej porze roku. Wczesną wiosną przyciąga krokusowymi kobiercami wyściełającymi łąki. Najwcześniej kwiaty pojawiają się na Siwej Polanie i Polanie Huciska. Kiedy tu już przekwitną, można podziwiać je w wyższych partiach doliny. Najpiękniejszy krokusowy dywan zobaczymy na Polanie Chochołowskiej.

Reklama

Wyjątkowo wyglądają krokusy na stokach w górnej części polany, gdzie stoi drewniana kapliczka św. Jana Chrzciciela. Została zbudowana w 1973 r. na potrzeby serialu „Janosik”. Doskonale współgra architekturą ze wznoszącymi się niżej szałasami pasterskimi. Położone na Polanie schronisko PTTK może być celem wycieczki lub przystankiem na szlaku ku szczytom Tatr Zachodnich.

Dolinie Chochołowskiej nazwy użyczyła wieś Chochołów. To wyjątkowy zespół architektury podhalańskiej z XIX w. Wieś figuruje na liście UNESCO. Każdy z drewnianych budynków ma swoją historię. Ten pod numerem 24, to tzw. „chałupa z jedny jedli”, której ścianę frontową tworzą płazińce wykonane z jednego pnia jodły.

Chałupa jest siedzibą Muzeum Powstania Chochołowskiego. Przez drogę muzeum sąsiaduje z kościołem św. Jacka. Jego wnętrza ozdobił Walery Eljasz Radzikowski, malarz i autor pierwszego przewodnika po tym wyjątkowym regionie, wydanego w latach 70. XIX w.

Warto wiedzieć

Schronisko PTTK posiada 121 miejsc noclegowych, w tym 22 pokoje 2-osobowe. Bufet z jadalnią wydaje posiłki w godzinach od 8.00 do 20.00. Serwuje doskonałe domowe dania – pierogi, kotlety schabowe, a na deser koniecznie trzeba zamówić szarlotkę z bitą śmietaną, jagodami lub tylko z cukrem pudrem.

Ceny posiłków: śniadanie – 15-20 zł, obiad – 35-40 zł, kolacja – 15-20 zł. Schronisko czynne jest cały rok.

Telefon: (18) 207 05 10 (8.00-20.00),

Cennik noclegów: Są dwa cenniki, zależne od sezonu. Podajemy ten obowiązujący od 1 czerwca (droższy): pokój 2-osobowy z umywalką – 45 zł (z pościelą), pokój 2-osobowy bez umywalki – 40 zł (z pościelą), pokój 3-osobowy – 40 zł (z pościelą), pokój 4-osobowy z łazienką – 45 zł (z pościelą), pokój 4-osobowy bez umywalki – 35 zł. Są jeszcze większe i tańsze pokoje wieloosobowe (ceny można sprawdzić na podanej wyżej stronie). Nocleg na podłodze – 20 zł.

Muzeum powstania: W typowej podhalańskiej chałupie (adres Chochołów 75) mieści się ekspozycja o powstaniu górali przeciw Austriakom.

Wypoczywaj i zwiedzaj polskie góry! Rezerwuj najlepszy nocleg >>

Dobry Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy