Familijna Wycieczka po Pieninach

Sezon wakacyjny w pełni, co cieszy każdego miłośnika dwóch kółek. Rower i turystyka rowerowa daje możliwość poznania naszego kraju czy różnych zakątków Europy w sposób dogłębny. Budujące jest, że coraz częściej w rowerową podróż wybierają się całe rodziny. Pakują sprzęt na dachy samochodów lub wypożyczają rowery na miejscu, gdzie spędzają urlop czy wczasy. Bezdyskusyjnie jednym z piękniejszych regionów naszego kraju, a co za tym idzie miejscem, które warto odwiedzić jest Szczawnica i otaczający ją Pieniński Park Narodowy. Dlatego w cyklu Familijnych Wycieczek Rowerowych, które mamy przyjemność zaproponować, stanowi on naszą pierwszą propozycję.

Pieniński Park Narodowy; żródło: agencja BEandW.jpg
Pieniński Park Narodowy; żródło: agencja BEandW.jpgmateriały promocyjne

Dla dzieci czy młodszej młodzieży, sama jazda na rowerze, może nie być najważniejszym celem wspólnego wyjazdu. Równie ważne jest, aby w miejscu, gdzie się wybieramy były również ciekawe atrakcje turystyczne. Szczawnica i Pieniny to świetne ku temu miejsce. Przy okazji wycieczki możemy odwiedzić takie miejsca jak Zamek Niedzica, Zamek Czorsztyn, Pijalnie Wody w Szczawnicy. Możemy udać się w rejs po Jeziorze Czorsztyńskim czy wyjechać wyciągiem na Palenicę i podziwiać panoramę Pienin. A jeśli trafimy na spory ruch turystyczny, możemy uciec na krótką wycieczkę po Rezerwacie Białej Wody. Rozpocznijmy zatem przygodę w Pieninach.

Jak dojechać na miejsce:

Polecamy przyjechać do Szczawnicy samochodem, dzięki temu będziemy bardziej mobilni, a podczas trasy zobaczymy więcej atrakcji. Samochód zostawiamy na parkingu przy ul. Flisackiej, gdzie na spokojnie będziemy mogli sobie wypakować rowery i przygotować się do wycieczki.

Wypożyczenie rowerów w Szczawnicy:

Jeśli nie zabieracie ze sobą rowerów, a chcecie je wypożyczyć, to zupełnie nie ma z tym problemu. Nieopodal parkingu znajduje się kilka wypożyczalni rowerów o różnych rozmiarach, razem z przyczepkami czy fotelikami dla mniejszych dzieci.

Trasa wycieczki:

Szczawnica-Czerwony Klasztor-Szczawnica | dystans: 20 km | 400 m

Jest to bardzo przyjemna wycieczka Przełomem Dunajca. Startujemy z parkingu i udajemy się w kierunku Czerwonego Klasztoru. Pamiętajmy, że jedziemy na terenie Słowacji, a co się z tym wiąże, wszyscy uczestnicy naszej eskapady zobowiązani są mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Trasa jest niesamowicie piękna, wyłączona z ruchu samochodowego, co jest ogromnym atutem i dzięki temu możemy zabrać najmłodszych ze sobą. Jedynym minusem tej trasy jest fakt, iż w sezonie turystycznym może być sporo turystów, jednak ze względu na walor turystyczny tego miejsca, warto je odwiedzić. Po dotarciu do Czerwonego Klasztoru, gdzie możemy odwiedzić obiekt informacji turystycznej Pienińskiego Parku Narodowego, udajemy się tą samą drogą z powrotem do Szczawnicy. Trasę możesz zobaczyć i prześledzić trasę poniżej:

Trasa dodatkowa:

Szczawnica-Jaworki-Rezerwat Białej Wody-Szczawnica | dystans: 22 km | 220 m

Dla rodzin, którym atrakcji byłoby za mało polecam opcję bonusową. Ten dzień można poszerzyć o rowerową wizytę w Rezerwacie Białej Wody. Trasę polecamy osobom o dobrej kondycji fizycznej, którym nie straszne jest jeżdżenie pod górkę. Jej plusem jest mała liczba turystów (zwłaszcza na odcinku od Jaworek przez Rezerwat). Ścieżka wzdłuż Grajcarka jest niezwykle przyjemna, jednak pamiętajmy, że pokonamy kolejne 22 km dystansu, w tym mamy do przejechania kilkukilometrowy odcinek drogami publicznymi. Dla osób, które chcą tego uniknąć jest możliwość podjechania samochodem na parking i pokonanie tylko 7 km trasy przez Rezerwat. Zobacz całą trasę poniżej:

Atrakcje, które zobaczymy na trasie:

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor; źródło: Wikipedia Wikimedia commons
Czerwony Klasztor; źródło: Wikipedia Wikimedia commonsmateriały prasowe

Czerwony Klasztor to najbardziej znany obiekt sakralny na terenie Pienin. Jego nazwa pochodzi od koloru ścian przed otynkowaniem. Ciekawostka, jest taka, iż został on wybudowany w ramach pokuty przez magistra Kokosza Berzevicza. Był to tylko 1 z 6 klasztorów, które miał wybudować, miał także zamówić 4 000 mszy w intencji zmarłego.

Szczawnica Zdrój

Szczawnica; źródło: 123rf.com
Szczawnica; źródło: 123rf.commateriały prasowe

Szczawnica Zdrój to miejscowość w dolinie Grajcarka pomiędzy Pieninami a Pasmem Radziejowej. Znana jest w całej Polsce z walorów uzdrowiskowych. Na początku historii do Szczawnicy przyjeżdżali kuracjusze w celu poprawy kondycji górnych dróg oddechowych. To doskonały punkt wypadowy pieszych wędrówek po Pieninach.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy; żródło: agencja BEandW
Pieniński Park Narodowy; żródło: agencja BEandWmateriały prasowe

Jeden z 23 parków narodowych w Polsce, utworzony jako pierwszy w kraju. Powstał w roku 1932. Swoim obszarem obejmuje między innymi Trzy Korony, Sokolicę i Przełom Dunajca. Podczas pokonywania trasy jest możliwość odwiedzenie pawilonu PPN’u u wejścia na jego teren, gdzie można zobaczyć ciekawe ekspozycje związane z Parkiem.

Dodatkowe atrakcje turystyczne:

Wyciąg na Palenicę

Wyciag na Palenice; źródło: PKL
Wyciag na Palenice; źródło: PKLmateriały prasowe

Wyjazd wyciągiem krzesełkowym to niesamowite doświadczenie dla całej rodziny. Wyciąg na Palenicę, której szczyt znajduje się na wysokości 722 m n.p.m. jest dobrym pomysłem na urozmaicenie dnia dla dzieci i młodzieży. Zwłaszcza, że na górze czekają liczne atrakcje dla najmłodszych, w tym zjeżdżalnia saneczkowa.

Pijalnia Wód

Pijalnia wód; źródło: szczawnicanrs.pl
Pijalnia wód; źródło: szczawnicanrs.plmateriały prasowe

Po pokonaniu już trasy wzdłuż Dunajca, a zanim wybierzemy się w drogę powrotną do domu, warto odwiedzić to miejsce i skosztować wód mineralnych, po które przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Przy okazji pijalni możemy zakupić lody czy napić się kawy przed drogą powrotną. Ponadto wody mineralne w tym miejscu to ponad 200 lat historii...

Zamek Dunajec

Zamek Dunajec

Zamek Dunajec w Niedzicy to kolejna wizytówka Pienin. Któż nie chciałby posłuchać legendy o ukrytym tutaj skarbie Inków czy o wędrujących po nocach Białych Damach? Zamek ten to gotycka budowla warowna, usytuowana w niebywale pięknym miejscu. Z jego murów możemy podziwiać widok na Jezioro Czorsztyńskie i okolicę.

Rejs po J. Czorsztyńskim

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim; żródło: ZakopanePrzewodnik.pl
Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim; żródło: ZakopanePrzewodnik.plmateriały prasowe

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim to świetna odskocznia dla nóg zmęczonych po rowerowej wycieczce. Ponadto, 40 minutowy rejs urozmaici naszą Familijną wycieczkę po Pieninach. Pozwoli nam również dostać się do Zamku Wronin w Czorsztynie. Koszt rejsu to kwota rzędu 12-14 zł/os. Podczas płynięcia posłuchamy ciekawych historii związanych z zamkami i okolicą.

Na wycieczkę po Pieninach warto zabrać ze sobą Familijne 2GO - wafelki rodzinne, które uprzyjemnią rowerowe eskapady. Trasy rowerowe opracowało Stowarzyszenie 80 rowerów.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas