Reklama

​Finlandia - co ciekawego tam zobaczyć?

Niedotknięta ręką człowieka przyroda, zorze polarne, historyczne miasta... Tylko w Skandynawii dostaniemy szansę odkrycia ogromnych polodowcowych jezior, pełnych zabytków metropolii i magicznych pustkowi dalekiej Laponii. Zdecydowanie warto! Finlandia idealnie nadaje się zarówno na kilkudniowy wypad ze znajomymi, jak i rodzinne wakacje.

Dlaczego akurat Finlandia?

Jeżeli kiedykolwiek marzyłeś o zobaczeniu na własne oczy doliny Muminków lub domu św. Mikołaja, to dobrze znasz odpowiedź! Poza tym przesympatyczni mieszkańcy i zaskakująco przyjazny klimat sprzyjają nie tylko zwiedzaniu miast, ale też aktywnemu wypoczynkowi na łonie przyrody i spędzaniu naprawdę niezapomnianych chwil wśród ogromnych fińskich jezior. 

Z roku na rok coraz popularniejsze Helsinki i Turku przyciągają swoją historyczną przeszłością i niezliczoną ilością zabytków - znajdziemy tam zarówno przykłady średniowiecznej architektury, jak i współczesne, interaktywne muzea. Jesteśmy przekonani, że w Finlandii na pewno odkryjesz coś interesującego dla siebie! 

Reklama

Monumentalne zamki, wyjątkowe wyspy, z których co kilka miesięcy można podziwiać malowniczą zorzę polarną, żyjące na wolności renifery... Tylko tutaj dostaniemy okazję zanurzenia się w gorącym powietrzu tradycyjnej północnej sauny, spróbowania doskonale przyrządzonego śledzia i usłyszenia jednego z najtrudniejszych europejskich języków. Sprawdź, co koniecznie należy zobaczyć podczas tej niepowtarzalnej przygody!

Atrakcje fińskich miast

Nawet nie znając Finlandii, łatwo się domyślić, że na pierwszym miejscu naszego zestawienia znajduje się stolica kraju. Helsinki, których ciężko nie zobaczyć, chociażby ze względu na położone obok miasta lotnisko, to nie tylko największa lokalna metropolia, ale również intrygujący i pełny architektonicznych perełek zakątek. 

Suomenlinna, czyli słynna, zlokalizowana na sąsiedniej wyspie forteca, to nie jedyny okoliczny zabytek - spacerując urokliwym centrum, zwróćmy uwagę przede wszystkim na zabudowę wokół placu Senackiego, monumentalną katedrę luterańską i odwiedźmy niepowtarzalne... wesołe miasteczko. 

Jeżeli jednak chcemy odpocząć od tłumów i odkryć nieco tajemnic przeszłości kraju, koniecznie zajrzyjmy do Turku. Dawna stolica może pochwalić się najstarszym fińskim uniwersytetem, imponującym zamkiem z XIII wieku i ogromną ilością średniowiecznych obiektów sakralnych. Miastem nie znudzą się ani ci zainteresowani nauką i kulturą, ani pragnący zachwycić się północą sztuką - odwiedzimy tu zarówno jeden ze znanych teatrów i XVIII-wieczne obserwatorium, jak i Muzeum Sztuki czy wystawę poświęconą rękodziełu. 

Z dziećmi natomiast warto wybrać się do największej rodzinnej atrakcji kraju - Doliny Muminków. Znajdziemy tam nie tylko rekonstrukcje słynnego niebieskiego budyneczku, ale też piracki fort oraz las, gdzie spotkamy "ożywione" postaci z różnych bajek.

Wyjątkowa północna przyroda

Oczywiście miasta to nie jedyne atrakcje Finlandii - o wiele bardziej znana jest jej niepowtarzalna i nietknięta ludzką ręką przyroda. Naturalne krajobrazy zachwycą nas przede wszystkim daleko na północy, w którymś z ogromnych parków narodowych oraz Wyspach Alandzkich. Setki jezior, tundra, ciągnące się aż po horyzont lasy iglaste... 

Okolica jest naprawdę prześliczna, bez względu na to, gdzie się wybierzemy. Z racji obowiązującego prawa cała natura jest dobrem wspólnym, czyli bez pozwolenia możemy rozbić swój namiot gdziekolwiek chcemy, spacerować po wszystkich nieogrodzonych terenach i do woli żywić się owocami leśnymi. 

Jeżeli szukamy miejsca idealnie nadającego się na długą pieszą wędrówkę, zajrzyjmy do rezerwatu Oulanka, tuż obok Kuusamo - szlaki turystyczne poprowadzą nas wzdłuż wyrytych rzekami dolin, niedużych jezior i uroczych wodospadów. Amatorom trekkingu polecamy również wycieczkę do Lemmenjoki, który to park świetnie spełni wszystkie potrzeby sportowców. Tam też dostaniemy jedyną w swoim rodzaju okazję spotkania... dzikich łosi. 

Poznaj Laponię!

Marzysz o zobaczeniu zorzy polarnej? Chcesz odpocząć chwilę w prawdziwej fińskiej saunie? Nie straszny ci śnieg, mróz i niepogoda? Wybierz się do Laponii! Północna Finlandia przyciąga turystów przede wszystkim możliwością obserwacji niezwykłego podniebnego spektaklu, który odbywa się tu co wieczór przez całą zimę. To jednak nie wszystko, co możemy tu robić. 

Kraina reniferów zachęca do przyjazdu świetnie przygotowanymi stokami narciarskimi oraz trasami turystycznymi, które przemierzać możemy w rakietach śnieżnych. Równie atrakcyjne, szczególnie dla dzieci, stały się przejażdżki psimi zaprzęgami oraz wizyta w Rovaniemi, czyli wiosce św. Mikołaja.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama