Reklama

Reklama

Geopark: Kraina wygasłych wulkanów

Wiele osób wciąż o tym nie wie, ale w Polsce, na Dolnym Śląsku, mamy wyjątkowo dużo... wulkanów. Co prawda, nie są czynne od przynajmniej kilku milionów lat, ale wciąż potrafią zrobić wrażenie!

I właśnie te pozostałości, pochodzące z aż trzech okresów aktywności wulkanicznej, oraz różnorodność skał i minerałów występujących w okolicy sprawiają, że region Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego wyróżnia się spośród innych miejsc w Polsce. I to z tego powodu nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów.

Aby promować walory tego regionu i ułatwić turystyczną nawigację, powstał tutaj Geopark. Wyznaczono aż 136 miejsc pozwalających poznać różnorodne mechanizmy i zjawiska geologiczne, z czego 32 to punkty o szczególnych walorach edukacyjnych i turystycznych.

Reklama

Centrum dowodzenia Geoparku stanowi Sudecka Zagroda Edukacyjna mieszcząca się w Dobkowie. To tutaj zdobędziemy wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą nam zrozumieć niezwykłość tej krainy. Zagroda jest interaktywnym i nowoczesnym centrum edukacyjnym: zwiedzając ekspozycję, poznacie geologiczną historię regionu, a nawet przeżyjecie trzęsienie ziemi!

Na miejscu można też dostać mapkę okolicy z zaznaczonymi ważnymi punktami, organizowane są tu również rozmaite warsztaty. Macie także szansę otrzymać Paszport Odkrywcy - to książeczka, w której kolekcjonuje się pieczątki i naklejki zdobywane w konkretnych miejscach - ważnych punktach Geoparku, ale też muzeach, restauracjach, pobliskich agroturystykach - czy dzięki udziałowi w kreatywnych warsztatach.

Sudecka Zagroda Edukacyjna, Dobków 66, 59-540 Świerzawa, tel. 75 617 14 68, www.sudeckazagroda.pl

Najciekawsze punkty Geoparku to między innymi:

Ostrzyca

Jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego. Ma ono efektowny stożkowy kształt i znajduje się niedaleko wsi Proboszczów. Szczytowe partie Ostrzycy są zbudowane z bazaltu, a wzniesienie jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego.

Czartowska skała

Samotna bazaltowa skała wyrasta ze wzgórza w pobliżu wsi Pomocne i jest dawnym kominem wulkanicznym, który prowadził do nieistniejącego już stożka wulkanicznego. Naukowcy przypuszczają, że wulkan był czynny mniej więcej 25-30 milionów lat temu.

Małe ograny myśliborskie

Jedno z najbardziej efektownych odsłonięć geologicznych w regionie. W dawnym wyrobisku kamieniołomu można zobaczyć pionowe kolumny tworzące ścianę o wysokości około 20 metrów.

Kamieniołom melafirów Łomy

Nieczynny kamieniołom Łomy koło Lubiechowej na wzgórzu Chmieleń (424 m n.p.m.) należy do najbardziej znanych stanowisk mineralogicznych na Pogórzu Kaczawskim - regularnie przyjeżdżają tutaj poszukiwacze minerałów. Wśród skał można natrafić na agaty, ametysty czy kwarc mleczny. Mapkę wszystkich punktów wraz z opisami można znaleźć na stronie: www.gorykaczawskie.pl

Fragment książki Sylwii Kawalerowicz "Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk". Wydawnictwo Buchmann. Premiera: 14 kwietnia.

***

Zobacz również:

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy