Gorce. Szlakiem wędrówek Jana Pawła II

To niewielkie górskie pasmo podbiło serce niejednego wędrowca. Jego piękno cenił także Karol Wojtyła. Po Papieżu Polaku, który odszedł 2 kwietnia 2005 roku, zostało tu wiele miejsc, pamiętających jego obecność. Ta podróż dostarczy nam wzruszeń i zadumy.

Gorce, widok na Tatry
Gorce, widok na Tatry123RF/PICSEL


Karol Wojtyła był człowiekiem niesłychanie aktywnym i kochającym przyrodę. Wielokrotnie łączył obowiązki kapłana z wędrówkami – górskimi, kajakowymi, rowerowymi i narciarskimi. „Ja z rodu jestem człowiekiem gór” – zwykł mawiać. Dziś wyruszamy Jego śladami w Gorce – jedno z piękniejszych pasm w polskich Karpatach.

Jednym z najważniejszych miejsc związanych ze św Janem Pawłem II jest kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywana Kaplicą Papieską. W 1979 roku Papież otrzymał symboliczne klucze do kaplicy, którą wznieśli górale z okazji 900-lecia męczeńskiej śmierci św. Stanisława i pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.

Sklepienie drewnianej budowli wzniesionej na planie krzyża Virtuti Militari zdobią orły z kilku epok historycznych. Przyjaciel Karola Wojtyły i kapelan Związku Podhalan, ksiądz Józef Tischner, od 1981 roku odprawiał tu słynne Msze Święte za Ojczyznę, sprawując liturgię w gwarze góralskiej.

Spod Szałasowego Ołtarza na polanie pod Czołem Turbacza rozciągają się piękne widoki na Beskid Wyspowy. Przyszły papież wraz z grupą studentów zatrzymał się na skraju hali podczas kilkudniowej górskiej wędrówki w 1953 roku. Na przygotowanym naprędce polowym ołtarzu przed pasterskim szałasem odprawił wówczas nabożeństwo stojąc twarzą do wiernych.

Była to pierwsza msza celebrowana w ten sposób, na długo przed wprowadzającym te zmiany w liturgii II Soborem Watykańskim. Gorce skrywają jeszcze wiele pięknych zakątków, które odwiedził Jan Paweł II. Były też takie, które służyły mu jako schronienie, gwarantując ciszę i spokój.

Jak drewniany szałas Papieżówka w dolinie Kamienicy w pobliży wsi Rzeki. W 1976 r. jako kardynał i metropolia krakowski spędził tu na modlitewnym skupieniu kilkanaście dni.

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Gorczański Szlak Papieski . Najpopularniejsza trasa wiedzie przez: Nowy Targ – Bukowinę Waksmundzką – Polanę Wisielakówka – Kaplicę Papieską – Schronisko PTTK na Turbaczu – Halę Turbacz – Przełęcz Borek – Dolinę Kamienicy – Szałas „Papieżówka” – Polanę Trusiówka – Rzeki.

Szlak liczy ok. 20 kilometrów, można go pokonać w ciągu jednego dnia górskiej wędrówki. Krótsza alternatywa to wycieczka tylko na Turbacz i powrót do Nowego Targu.

Nabożeństwa w Kaplicy Papieskiej. Od kwietnia do września w Kaplicy M.B. Królowej Gorców w każdy weekend odbywają się polowe msze święte. W sobotę o godz. 18.00 i w niedzielę o godz. 8.00, 11.00 i 16.00.

Schronisko PTTK na Turbaczu . Całoroczne schronisko górskie znajduje się na wysokości 1285 m n.p.m. Jest tu ok. 110 miejsc w pokojach 2-3-4 i wieloosobowych. Cena za nocleg od 30 zł/osobę. Szczegółowe informacje: tel: 18 266 77 80

Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas