Reklama

Reklama

Grenoble - brama Alp

Grenoble jest bramą Alp, miejscem, w którym spotykają się rzeki: Isere i Drac. Miasto graniczy od północy ze Szwajcarią, od wschodu z Włochami i od południa z Prowansją, otoczone jest trzema górskimi pasmami i to właśnie przyciąga turystów z całej Europy.

Grenoble to jednocześnie miejscowość i gmina, położona w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Is?re w południowo-wschodniej Francji. Pomimo faktu, że Grenoble jest alpejską metropolią, to najmniej górzysty teren w całym kraju. Mimo wszystko, setki kilometrów tras narciarskich w jednym z najbardziej spektakularnych łańcuchów górskich na świecie sprawiają, że jest to świetne miejsce na zimowy wypoczynek.

Od Morza Śródziemnego po Wiedeń

Północny obszar francuskich Alp przyciąga narciarzy i snowboardzistów z całego świata. To tam są najlepiej przygotowane do jazdy i zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu trasy narciarskie. Ze względu na lokalizację oraz duże wysokości, dochodzące nawet do 3 600 metrów ponad poziom morza, francuskie ośrodki są odwiedzane przez większą część roku. Sezon narciarski zaczyna się tam bowiem zwykle późną jesienią i kończy w pierwszych dniach maja.

Reklama

Kurorty co roku zapewniają narciarzom niewiarygodny wybór tras zjazdowych, systemy skipasów upoważniających do korzystania z wyciągów w wielu ośrodkach i na wielu stokach oraz szereg szkoleń i snowparki, które są często odwiedzane podczas zimowych wakacji. Co więcej, miejsca te oferują szeroki wachlarz aktywności pozanarciarskich, m.in. zajęcia fitness, siłownie, jazdę na łyżwach, a także bogate życie nocne i lokale z licznymi specjałami lokalnej kuchni.

Jego położenie w dolinie otoczonej przez trzy góry: Vercor, Belldone i Chartreusse, czyni go idealną bazą wypadową, zarówno w zimie, jak i w lecie. Otwiera to także możliwości dla wielbicieli wspinaczki i paralotniarstwa.

Małe wielkie miasto

Grenoble jest metropolią sztuki i nowoczesnej myśli. Jest żywym i przyjemnym miejscem, którego serce bije w rytmie fascynujących kontrastów. Miasto jest prężną mieszanką nowoczesnego zgiełku i historycznych skarbów, co sprawia, że można je podzielić na dwa obszary: część nowoczesną, przygotowaną dla wymagających turystów, przeznaczoną na spotkania, w której znajduje się wiele lokali rozrywkowych oraz część historyczną, do której zalicza się Stare Miasto. W samym Grenoble, można jeszcze zobaczyć pozostałości murów, sięgających III wieku, które przebudowane zostały w XVII-wieczne kamienice.

Grenoble posiada bogate życie kulturalne, co wynika z faktu, że jest jednym z większych miast Francji. Oprócz wielu imprez kulturalnych i bogatego życia teatralnego, ma do zaoferowania wiele ciekawych muzeów, m.in. Musée de Grenoble oraz muzeum kochanek Stendhala, poświęcone życiu i twórczości francuskiego pisarza. Podziwiając zabytki i rozkoszując się wspaniałymi widokami, można napić się wybornej kawy w Café de la Table Ronde, drugiej najstarszej kawiarni we Francji.

Na wakacje z nartami

Francuskie tereny narciarskie zaliczają się do największych i najwyższych na świecie. Na pierwszym miejscu należy wymienić teren narciarski Les Trois Vallées (Trzy Doliny). Dysponuje on 200 wyciągami i 600 kilometrami nartostrad. Tutaj znajduje się karuzela narciarska, łącząca ze sobą trzy doliny: Courchevel, Méribel i Val Thorens/Les Menuires. Ta ostatnia, leżąca na wysokości 2 300 m n.p.m., jest najwyżej położoną stacją narciarską na świecie.

We Francji znajduje się również szczyt Mont Blanc (4 792 m n.p.m.), który jest najwyższym szczytem Alp. U jego stóp położone jest Chamonix, w którym w roku 1924 rozegrane zostały pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stąd na szczyt Aiguille du Midi (3 842 m n.p.m.) prowadzi druga co do wielkości w Europie gondola. Na szczycie znajduje się najdłuższa i najbardziej spektakularna na świecie trasa do jazdy w głębokim śniegu. Liczy ponad 20 kilometrów i biegnie na grzbiecie lodowca przez dolinę Vallée Blanche do Chamonix.

Stacje narciarskie

Do największych i najczęściej odwiedzanych stacji narciarskich w regionie Grenoble należą Les Deux Alpes, Alpe d'Huez oraz Courchevel.

Les Deux Alpes to stacja narciarska, usytuowana w punkcie zetknięcia się Alp Północnych i Południowych, w samym sercu masywu Oisans i u wrót Parku Narodowego Ecrins. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych francuskich ośrodków narciarskich. Jako pierwsza ze stacji narciarskich, dysponowała terenem do jazdy na nartach latem. Wciąż rozbudowywane stoki o nowoczesnej infrastrukturze to nie lada gratka dla nastawionych na sportowe wyczyny turystów. Tam można też rozkoszować się zimą bez nart - stacja gwarantuje liczne wieczorne rozrywki i nieskończony wybór zajęć pozanarciarskich.

Alpe d'Huez - obecnie jedna z większych stacji narciarskich we Francji. Oferuje 87 wyciągów narciarskich na ponad 220 kilometrach alpejskich tras zjazdowych. Stoki Alpe d'Huez są odpowiednie do jazdy rekreacyjnej, toteż sporo jest tu początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Atutem tego miejsca, jest jego usytuowanie na południowych zboczach gór, co gwarantuje długie, słoneczne dni, nawet w zimie. To zapewniło stacji miano "Wyspy Słońca".

Courchevel to ośrodek narciarski budowany od podstaw z myślą o tym, by jazdę na nartach uczynić prawdziwą przyjemnością. Niestety, w związku z tym, że wszystko jest tam "naj", Courchevel jest najdroższym kurortem narciarskim w Alpach Francuskich. Cztery części, z których jest zbudowany położone są na różnych wysokościach, a każda z nich ma niepowtarzalny charakter.

Aleksandra Kaczmarek

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy