Hegra (Mada'in Salih). Miasto wykute w kamieniu

Dzisiaj Arabia Saudyjska kojarzy się głównie ze światem islamu i mało kto pamięta o wspaniałych zabytkach z czasów przedislamskich. Tymczasem to właśnie na terenie tego kraju znajdują się wspaniałe pozostałości po królestwie Nabatejczyków.

123RF/PICSEL

Hegra (Mada'in Salih). Miasto wykute w kamieniu

Czasy świetności królestwa przypadają właśnie na okres II-I wiek. Na początku II wieku naszej ery Nabatea została anektowana przez Cesarstwo Rzymskie. W miarę jak stopniowo przesuwały się szlaki handlowe i Nabatea zaczęła tracić na znaczeniu. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Opr.: IG
Królestwo Nabatejczyków znajdowało się na przecięciu najważniejszych szlaków handlowych Bliskiego Wschodu (dzisiejsze tereny Jordanii, Syrii i Arabii Saudyjskiej). Mirra należała do tych luksusowych towarów, które musiały przejść przez tereny Nabatejczyków, by trafić na rynki zbytu.
Taką reputację miejsce to zawdzięcza opisom z Koranu, według których Allach ukarał starożytny lud trzęsieniem ziemi i uderzeniem pioruna. Przewiną był kult bożków. Mieszkańcy miasta zlekceważyli ostrzeżenie proroka Saliha, zabili świętą wielbłądzicę, którą winni się byli opiekować i nie okazali skruchy. Czas na opuszczenie miasta (trzy dni) wykorzystali jedynie zgromadzeni wokół Saliha wyznawcy monoteizmu.
Rząd Arabii podjął wysiłki, by przezwyciężyć złą sławę i opinię miejsca przeklętego, jaka ciąży nad Mada'in Salih.
+7
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas